W ostatnim miesiącu kampanii spotkania i wiece kandydata KO Rafała Trzaskowskiego mają odbywać się częściej. Oprócz tego parlamentarzyści KO będą wspierać kandydata i zachęcać do oddania na niego głosu na spotkaniach plenerowych i piknikach. Wchodzimy na ostatnią prostą – zapowiedzieli sztabowcy.
Do wyborów prezydenckich pozostał miesiąc, 18 maja zmierzyć ma się w nich 13 kandydatów. Sztab Trzaskowskiego po świętach zintensyfikuje działania.
Będzie więcej spotkań. Wchodzimy na ostatnią prostą
– zapowiedzieli sztabowcy.
Tuż po świętach Trzaskowski odwiedzi woj. śląskie – we wtorek będzie w Czeladzi i w Częstochowie, a w środę w Katowicach. W kolejnych dniach kandydat zawita do woj. dolnośląskiego – Zgorzelca, Wałbrzycha i Oleśnicy. Pod koniec kwietnia Trzaskowski odwiedzi Wielkopolskę. Polityk ma być aktywny w terenie również w majówkę; szczegóły są jednak jeszcze ustalane.
Kampanię kandydata wspierają równoległe akcje: „Kobiety na wybory. Kobiety z Trzaskiem”, „Młodzi naprzód” i „Obywatele Naprzód” oraz spotkania żony kandydata, Małgorzaty Trzaskowskiej z mieszkańcami.
Akcja „Obywatele Naprzód” ruszyła w pierwszej połowie kwietnia. Odpowiadają za nią senator Krzysztof Kwiatkowski, europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz i poseł Jakub Rutnicki. Podczas objazdu po kraju towarzyszą im lokalni parlamentarzyści.
Jak zaznaczył Kwiatkowski, nie są to zorganizowane spotkania, tylko wyjście do obywateli na targowiska, rynki, w ruchliwe miejsce.
Byliśmy już m.in. w Wiśle i Żywcu, na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, województwach łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. W ramach tych wyjazdów rozmawiamy z mieszkańcami, zachęcamy do udziału w wyborach i oczywiście także przedstawiamy sylwetkę naszego kandydata i jego program
– powiedział PAP Kwiatkowski.
Tematy kampanii
Dodał, iż podczas rozmów z mieszkańcami pojawiają się też tematy związane z bezpieczeństwem, realizowanymi przez rząd projektami, jak Tarcza Wschód, kwestie ekonomiczne, w tym inflacja. Padają też pytania o sprawy międzynarodowe, np. o politykę prezydenta Donalda Trumpa i to, jak amerykańskie cła mogą się przełożyć na ceny różnych towarów w Polsce. „Czasami jest też polemiczna dyskusja z wyborcami innych opcji politycznych. Część osób udaje się przekonać, a część pozostaje przy swoich poglądach” – przyznał Kwiatkowski.
Zapowiedział, iż po świętach parlamentarzyści KO odwiedzą województwo kujawsko-pomorskie, a w długi weekend majowy podążą za turystami na wybrzeże. Objazdowe spotkania parlamentarzystów realizowane są cztery, pięć razy w tygodniu.
Inicjatywa „Obywatele Naprzód” zastąpiła akcję „Samorządy Naprzód”. Jak powiedziała posłanka KO Elżbieta Polak, jedna z koordynatorek akcji samorządowej, było duże zapotrzebowanie na otwarte spotkania z mieszkańcami, stąd zmiana inicjatywy na bardziej otwartą formułę.
Posłanka KO Aleksandra Kot, koordynatorka akcji „Młodzi Naprzód” zapowiedziała, iż po świętach działania zachęcające młody elektorat do głosowania na Trzaskowskiego będą zintensyfikowane.
W okolicach majówki chcemy zrobić albo jeden duży piknik w jakimś mieście, albo pikniki w każdym województwie, które połączymy z przypomnieniem o rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej
– powiedziała Kot.
Dodała, iż przez cały czas w ruchliwych miejscach w różnych częściach kraju będą pojawiać się „mobilne punkty” promujące kandydata KO.
Posłanka KO podkreśliła, iż wbrew powszechnemu przekonaniu młodzi ludzi nie są za Konfederacją. Dodała, iż z jej rozmów wynika, iż młode pokolenie nie chce prezydenta radykała.
Raczej dużo osób mówi o tym, iż chcą się czuć bezpieczni w Polsce, chcą kraju, w którym druga osoba jest szanowana. Oczywiście dużo młodych kobiet mówi o prawie aborcyjnym. To są tematy główne, które się pojawiają w naszych rozmowach
– powiedziała Kot.
W maju, tuż przed pierwszą turą wyborów planowane jest podsumowanie akcji „Kobiety na wybory” – poinformowała o tym jedna z jej koordynatorek, posłanka KO Monika Rosa.
Chcemy zrobić takie większe spotkanie, podsumować nasze konsultacje i z przytupem przygotować się do samego dnia wyborów” – powiedziała. Aktywności kampanijne planowane są również w długi weekend majowy. „Wyjdziemy spotkać się z ludźmi, z ulotkami, będziemy też rozmawiać o kobiecych postulatach. To będzie taka ogólnopolska akcja „Kobiety w majówkę”
– powiedziała PAP Rosa.
Wybory prezydenckie 18 maja
18 maja w wyborach rywalizować ma 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).
Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
Czytaj także:

Kalendarz wyborów prezydenckich – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu
Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeżeli np. chcą...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:

Miesiąc do wyborów prezydenckich. Komu spada, a komu wzrasta poparcie? Sondaż
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę (20 kwietnia), Rafał Trzaskowski uzyskałby 30,8 proc. głosów, Karol Nawrocki 25,6 proc., a Sławomir Mentzen 12,4 proc. - wynika z sondażu...
Czytaj więcejDetails