Mielecka Konstytucja „3 Maja”

andrzejtalarek.blogspot.com 2 miesięcy temu

Pan Prezydent Swół lubi błyszczeć. Mielczanie mają okazję oglądać go, bardzo dobrze się prezentującego, co raz w jakimś filmie, nagrywanym z okazji jakiejś sprawy, ważniejszej lub nie, ale dobrze podkreślającej medialną nowoczesność Pana Prezydenta,

Ostatnio Pan prezydent dużo mówił o wyjątkowym akcie prawnym, jakiego nie ma żadne miasto w Polsce, a który on zamierza sprezentować Mielcowi, by żyło się nam lepiej i bardziej przewidywalnie. Ten akt to Konstytucja Finansowa Miasta Mielca. Pięknie brzmi.

Fakt, w oryginale nazywa się „Polityką finansową Miasta Mielca na lata 2024 – 2029” co już nie brzmi tak dobrze jak Konstytucja, ale przecież w mediach siła i mielczanie będą przekonani, ze pan Prezydent sprawił im Konstytucję. I niech tak będzie.

Tylko po co nam ta Konstytucja? Co ona nam poprawi, przyniesie? Czy jest tak samo niewzruszalna jak Konstytucja RP?

Zacznijmy od ostatniego pytania. Pan Prezydent stwierdził, iż jest to dokument, który przetrwa tę i kolejne kadencje. No cóż, do jego zmiany, a choćby odwołania, potrzebna jest zwykła większość radnych. I jestem przekonany, ze może już w tej kadencji się go zmieni. To tyle na ten temat.

No to teraz: po co nam to? Ma on jedną pozytywną cechę: gromadzi w jednym pliku informacje, które mogą być przydatne tak dla felietonisty, jak zwykłego podatnika.

Ale są ważniejsze rzeczy. Zacznę od tego, co mi się wydaje.

A wydaje mi się, że – niezależnie od otoczki propagandowej – jest to swoista ucieczka do przodu. Pamiętam, jak co roku prez. Wiśniewski chciał podnosić podatki, a radni PIS, z radnym Swołem na czele, bardzo przeciwko temu protestowali.

Teraz role się odwróciły. „Konstytucja” sprawia, iż kwestię podwyżek podatków zaklepano na początku kadencji Rady Miasta i Prezydenta. Co roku podatki będą rosły. A radni opozycyjni będą sobie mogli…

Tak jak mogli sobie poprotestować na ostatniej sesji panowie Nowakowski i Bieniek, twierdząc, ze gdy oni rządzili, podwyżki podatków (przeciwko którym protestował oczywiście radny Swół) były o wiele niższe od tych konstytucyjnych. No i co? Ano nic.

Kto ma większość, ten ma rację.

Powiedziano też (radni Nowakowski i Skowron) iż ta Konstytucja Finansowa to tak naprawdę wyłącznie Konstytucja Podatkowa, bo o polityce finansowej miasta nie ma w niej słowa. A mówi się tylko o podwyższaniu podatków, przeciwko czemu radny Swół zawsze w przeszłości protestował. A czy nie obiecywał ich obniżki w kampanii wyborczej? Bo coś mi się przypomina, iż obiecywał.

A gdzie projekty finansowania zapowiedzianych w kampanii wyborczej inwestycji takich jak woda z Biesiadki, wielka sala koncertowa, bezpłatna komunikacja miejska, rozwój mieleckiego lotniska, w której to spółce miasto ma udziały, lotnicza szkoła średnia, nowe miejsca rekreacji i wypoczynku, przebudowa infrastruktury drogowej, przebudowa zieleni w Alejach Niepodległości, budowa trzeciego mostu na Wisłoce, miejską stację paliw czy nowe tereny mieszkaniowe. Że nie wspomnę o, być może, konieczności przebudowy systemu ogrzewania miasta. Czy o czymś zapomniałem? Acha, o tworzeniu dobrze płatnych miejsc pracy.

Ale temu, jak rozumiem, mają służyć niskie podatki. Prawie najniższe w gronie podobnych miast. Tym zmartwiła się radna Gorazd, nie dowierzając, iż zapis o atrakcyjności dla przedsiębiorców tak podatków, jak i Mielca jest prawdziwy. Bo pani radna uważa, iż stawki podatku dla przedsiębiorców są za wysokie i iż mogą oni zacząć wynosić się z miasta.

Patrzyłem na tabele ze stawkami podatków i przyznam, iż mam trochę inne odczucia od Pani Radnej. Bo tak się składa, iż są miasta z wyższymi podatkami, a firmy lokują się sw nich przez cały czas chętnie, a w Mielcu jakby coraz mniej. Może to nie tylko niższe niż gdzie indziej podatki są zachętą (albo raczej główną zachętą), by przedsiębiorcy przychodzili do Mielca? Może liczą się inne kwestie? Może ma na to pomysł Oddział ARP, zarządzający strefą mielecką?

Wiem, iż w stanie plemiennej wojny polsko - polskiej Prezydent do Dyrektora oficjalnie się nie zwróci z pytaniem (nie mówiąc już o prośbie o pomoc), ale może jakieś utajnione spotkanie konsultacyjne?

Bo mnie bardziej od tego, jakie są podatki w Rzeszowie, z którymi podatkami i tak nie wygramy, czy choćby w Stalowej woli, z ogólnie niższymi podatkami, ale akurat wyższymidla obiektów przemysłowych, interesuje, jakie podatki ma Tuszów Narodowy, gdzie coraz szybciej zaczyna wyrastać strefa przemysłowa, która może się stać konkurencyjną dla mieleckiej.

Mają wyższe podatki czy niższe?

Cała reszta Konstytucji traktująca o tych innych podatkach (za wyjątkiem może podatków od budynków mieszkalnych, których tu nie omawiam) nie jest warta wzmianki. Wszak podatki od nieruchomości stanowią 96,65% wpływów podatkowych.

Już od 4 lat nie kieruję firmą, więc może czegoś nie wiem, ale zdziwiłem się, iż w Konstytucji nie ma słowa o podatkach od budowli. Wiem, to stała stawka 2% wartości, ale chyba są istotną pozycją w budżecie miasta, a nie ma o nich słowa.

Na zakończenie zacytuję znowu Pana Prezydenta w dość buńczucznej deklaracji:

Jak podkreślił na konferencji prasowej – Nie będzie żadnych nowych podatków. Podatki i opłaty będą niskie i przewidywalne. Jedne z najniższych wśród podobnych miast. To będzie nasz argument dla przedsiębiorców i nowych mieszkańców. Warto wybrać Mielec z uwagi na pewność i transparentność co do prowadzonej polityki finansowej.

Jak rozumiem ci „nowi mieszkańcy” to ludzie młodzi, chcący zamieszkać w naszym pięknym mieście, o których Pan Prezydent tak wiele mówił w kampanii wyborczej.

Zapytam na koniec – tylko tyle dla młodych? Niższe podatki do mieszkań w czworakach wystarczą

Idź do oryginalnego materiału