Międzynarodowy Trybunał Karny: Węgry ogłaszają swoje wycofanie

17 godzin temu

W dniu 10 marca 2025 r. Węgry poinformowały o swojej decyzji wycofania się z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Decyzja ta pojawia się w momencie, gdy premier Izraela, Benjamin Netanjahu, przygotowuje się do wizyty w Budapeszcie. Wycofanie się z MTK może potrwać choćby rok.

Według Radia Wolna Europa, węgierski minister sprawiedliwości, Bence Tuzson, poinformował dyplomatów o zamiarze wycofania się z MTK podczas zamkniętego spotkania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Węgier. Proces opuszczenia Trybunału będzie przebiegał w kilku etapach. Ekspertzy uważają, iż decyzja Węgier o wycofaniu się z MTK może mieć związek z wizytą premiera Izraela, Benjamina Netanjahu.

Benjamin Netanjahu jest ścigany przez MTK od listopada 2024 r. W lutym 2025 r. odwiedził Stany Zjednoczone i spotkał się z Donaldem Trumpem. Według ekspertów, wizyta Netanjahu na Węgrzech może mieć związek z decyzją Budapesztu o opuszczeniu Trybunału. W lutym 2025 r. Donald Trump nałożył sankcje na MTK oraz osoby pomagające Trybunałowi w ściganiu Amerykanów i izraelskich polityków.

Międzynarodowy Trybunał Karny to międzynarodowa instytucja, która zajmuje się ściganiem zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa. Trybunał powstał w 2002 r. i ma siedzibę w Hadze. W skład Trybunału wchodzi 124 państwa, w tym Polska. Jednak Stany Zjednoczone, Izrael i Chiny nie są sygnatariuszami MTK.

Decyzja Węgier o wycofaniu się z MTK może mieć konsekwencje dla całej Unii Europejskiej. Unia Europejska jako całość popiera MTK i uważa go za istotny instrument walki z zbrodniami wojennymi. Wycofanie się Węgier z MTK może osłabić pozycję Unii Europejskiej w międzynarodowych sprawach.

Według danych Banku Światowego, Węgry są jednym z najbardziej zaawansowanych gospodarczo państw w Europie Środkowej. Kraj ten ma jednak również jeden z najwyższych wskaźników korupcji w Unii Europejskiej. W 2022 r. Węgry zajęły 73. miejsce w rankingu Transparency International, który ocenia poziom korupcji w poszczególnych państwach.

Decyzja Węgier o wycofaniu się z MTK spotkała się z krytyką ze strony organizacji pozarządowych. Według Amnesty International, decyzja ta jest „znaczącym ciosem dla międzynarodowego systemu sprawiedliwości”. Human Rights Watch également skrytykował decyzję Węgier, twierdząc, iż „osłabia ona walkę z zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości”.

W Polsce decyzja Węgier o wycofaniu się z MTK spotkała się z zainteresowaniem mediów. Według Gazety Wyborczej, decyzja ta „może mieć konsekwencje dla Unii Europejskiej”. Rzeczpospolita również skomentowała decyzję Węgier, twierdząc, iż „jest to krokiem w złym kierunku”.

Warto zauważyć, iż decyzja Węgier o wycofaniu się z MTK nie jest pierwszym przypadkiem, gdy państwo wycofuje się z umowy międzynarodowej. W 2018 r. Stany Zjednoczone wycofały się z umowy nuklearnej z Iranem. W 2020 r. Chiny wycofały się z umowy handlowej z Unią Europejską.

W podsumowaniu, decyzja Węgier o wycofaniu się z MTK jest znaczącym wydarzeniem w międzynarodowej polityce. Może mieć konsekwencje dla Unii Europejskiej i całego systemu międzynarodowej sprawiedliwości. Warto obserwować dalszy rozwój wydarzeń w tej sprawie.

Continued here:
Międzynarodowy Trybunał Karny: Węgry ogłaszają swoje wycofanie

Idź do oryginalnego materiału