Wówczas Izba Przygotowawcza MTK odrzuciła sprzeciwy Izraela – złożone przed wydaniem nakazów – jako przedwczesne. Jednakże Izba Apelacyjna ustaliła teraz, iż niższy panel „dopuścił się błędu prawnego”, nie odnosząc się odpowiednio do argumentów Izraela, i odesłała sprawę do ponownego rozpatrzenia. Dyrektywa nie unieważnia istniejących nakazów, ale wymaga, aby Izba Przygotowawcza ponownie oceniła istotę zarzutów jurysdykcyjnych Izraela. Izraelscy urzędnicy przyjęli decyzję Izby Apelacyjnej z zadowoleniem – ale skrytykowali ją za odmowę natychmiastowego zawieszenia nakazów aresztowania.
Minister spraw zagranicznych Gideon Saar oświadczył w X, iż nakazy aresztowania zostały wydane bezprawnie i są „nieważne”. „Mówiliśmy to od początku: Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) nie ma i nigdy nie miał jurysdykcji do wydawania nakazów aresztowania premiera Izraela i byłego ministra obrony” – napisał Saar. Ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon, oskarżył MTK o działanie „jako narzędzie polityczne służące wrogom Izraela”. „Decyzja o ponownym rozpatrzeniu kwestii jurysdykcji obnaża brak legitymacji stojącej za politycznymi nakazami aresztowania” – powiedział Danon, zgodnie z oświadczeniem jego biura.
„Izrael będzie przez cały czas bronił się, we współpracy ze swoimi partnerami, i nie będzie milczał w obliczu takiej hipokryzji”. Prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego uznała orzeczenie Izby Apelacyjnej i w tej chwili dokonuje przeglądu decyzji, chociaż harmonogram ponownego rozpatrzenia nie został określony.
Sąd wydał również nakaz aresztowania przywódcy wojskowego Hamasu Mohammeda Deifa za domniemane zbrodnie wojenne, który został wycofany w lutym 2025 r. po potwierdzeniu jego śmierci.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/616247-israel-icc-netanyahu-arrest-warrant/