Współrządzą w dzielnicach, organizują życie kulturalne miast i otwierają debaty społeczne sięgające pierwszych stron ogólnopolskich gazet. Ruchy miejskie okrzepły już w zbiorowej świadomości jako nowy rodzaj lokalnego kolektywu, którego wizerunek coraz częściej licuje równie dobrze z ortalionem, co z garniturem.
Pierwsza historia to palące słońce ulic warszawskiego Śródmieścia w godzinach szczytu u schyłku lat 90. To wtedy sfrustrowani stanem infrastruktury dla jednośladów rowerzyści ruszyli tłumnie na ulice, blokując ruch samochodowy. Inicjatywa, nazwana „Warszawską Masą Krytyczną”, nie miała osobowości prawnej, finansowania czy choćby logotypu, a była w stanie wywalczyć zmiany niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnym zrzeszeniom, działającym już od połowy XIX w. Protest był tylko jedną z form aktywności, uzupełnianą poprzez wejście na drogę urzędową. Wysyłano pisma i zabierano głos na hucznych otwarciach kolejnych, pozbawionych rowerowej infrastruktury inwestycjach. Aktywiści nie przestali działać, kiedy po latach starań oddawano pierwsze ścieżki: brukowane, z ostrymi zakrętami, a choćby schodami. Szukali sprzymierzeńców wśród pieszych i osób wykluczonych komunikacyjnie, organizowali wyjazdy studyjne do lepiej dostosowanych miast i cierpliwie wyprowadzali swoją agendę na pierwsze strony gazet. Dopiero z czasem rowerzyści zostali uznani za cenny kapitał polityczny, a ich postulaty coraz powszechniej znajdowały się w programach wyborczych. Sukces Warszawskiej Masy Krytycznej tkwił w mnogości rozproszonych działań, które stopniowo zmieniały uważność opinii publicznej. Patrząc po liczbie dzisiejszych inwestycji, uwzględniających drogi dla rowerów, aż trudno uwierzyć, iż słowa ówczesnego rzecznika ZDM Marka Wosia: „Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć” padły zaledwie w 1998 roku.
Druga historia zaczyna się w Parku Zuccotti na nowojorskim Manhattanie we wrześniu 2011 roku. Przez 59 dni park był symbolem walki z systemem finansowym oraz domem dla niemal 200 protestujących zebranych pod szyldem akcji „Occupy Wall Street”. Globalny kryzys finansowy odwrócił nie tylko światową koniunkturę, ale również sposób myślenia dobrze wykształconych ludzi, wchodzących w tym czasie w dorosłość z kredytami studenckimi. Powitała ich świadomość, iż nigdy nie osiągną już sukcesu równego temu ich rodziców i wbiła ostatni gwóźdź do trumny amerykańskiego snu. To właśnie w tym czasie sprzeciw wobec dotychczasowych wartości splótł się z rosnącą świadomością o zmianach klimatu czy problemem atomizacji społecznej. Do mainstreamu weszły freeganizm, squating czy moda z lumpeksów – pierwotnie wynikające z prozaicznego problemu biedy i bezrobocia, gwałtownie włączone w zbiór postaw prezentowanych z wyboru, a nie z konieczności. Transnarodowa kultura rozczarowania, jak opisała to zjawisko P. Mason, objawiła się protestami między innymi w Grecji w 2008 roku, Iranie w 2009 czy Wielkiej Brytanii w roku 2010 i dała początek specyficznemu typowi kolektywu. Nie było formalnej organizacji, liderzy występowali rotacyjnie lub kolegialnie, komunikacja bazowała na mediach społecznościowych, a grupy wyrastały wokół problemu i trwały najczęściej wyłącznie do jego rozwiązania. Tak wyrastały wczesne ruchy miejskie, z genezy których wyłania się kluczowa obserwacja. Mimo ich lokalnego charakteru, adresują postulaty o charakterze globalnym. Chcąc postawić lampę na osiedlu, nie chodzi im o to, żeby było jaśniej, tylko żeby każdy mieszkaniec miał dostęp do bezpiecznej drogi dla pieszych. A to jest zasadnicza różnica w myśleniu.
Trzecia historia rozgrywa się w niedzielne przedpołudnie przy biało-czerwonej urnie na sali gimnastycznej lokalnej szkoły podstawowej. Formalizujące się ruchy miejskie coraz częściej decydują się na start w wyborach i walkę o władzę samorządową. Nie są przedstawicielami jednych, określonych poglądów, łata ruchu miejskiego może przykrywać różnorodne poglądy i sympatie polityczne. Należy na nie patrzeć raczej jako nowy typ lokalnej partii politycznej, sprawnie działającej zarówno w administracji publicznej, jak i aktywizmie ulicznym. Przyglądając się wynikom wyborów z kilkunastu ostatnich lat, można także zauważyć, iż w swojej opowieści, adresującej globalne problemy lokalnie, stają się one coraz bardziej wiarygodne. Niekiedy bardziej choćby niż partie od dekad trzymające status quo układu sił. Po wyborach w 2024 roku 15 kandydatów ogólnowarszawskiego stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze” otrzymało mandaty radnych (w tym 3 miejskich), a na północy stolicy, stowarzyszenie „Razem dla Bielan” już od 2018 roku było drugą siłą polityczną w swojej dzielnicy.
Na przestrzeni kilkunastu lat wyłoniły się kolektywy na tyle wymykające się ramom dotychczasowych opisów i na tyle spójne wewnętrznie, iż należy je jasno określić wspólnym mianem ruchów miejskich. Zajmując się uniwersalnymi i globalnymi problemami, adresują swoje rozwiązania lokalnie, a dużą część swojej metaforyki opierają na konflikcie przestrzennym, widocznym choćby w opisywanym sporze pieszych, rowerzystów i kierowców. Mogę pokusić się o optymistyczną dla społeczeństwa obywatelskiego diagnozę, iż ruchy miejskie są środowiskiem dla ludzi, dla których sprawy lokalne nie są trampoliną do spraw krajowych i globalnych, ale elementem życia odpowiedzialnego mieszkańca własnego Sąsiedztwa.
___
Fundacja Liberté! zaprasza na Igrzyska Wolności 2024 „Miasto, Europa, Przysłość”! 18-20.10.2024, EC1 w Łodzi. Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Miasto Łódź oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń.