Miasto w Europie nagrodzi ekologicznych turystów darmowymi posiłkami i wycieczkami

3 dni temu
Zdjęcie: Miasto w Europie nagrodzi ekologicznych turystów darmowymi posiłkami i wycieczkami


Turyści odwiedzający Kopenhagę, którzy będą zbierać śmieci lub podróżować transportem publicznym, mogą zostać nagrodzeni bezpłatnym posiłkiem lub wycieczką z przewodnikiem – podał stołeczny urząd ds. turystki Wonderful Copenhagen. Program wspierający proekologiczne postawy będzie trwał od 15 lipca do 11 sierpnia.

W oświadczeniu wydanym przez kopenhaskich urzędników czytamy, iż program CopenPay obejmuje „przekształcenie działań proekologicznych w walutę umożliwiającą przeżycie doświadczeń kulturalnych”.

Odwiedzający miasto, którzy zabiorą odpady z tworzyw sztucznych i przyniosą je do Państwowego Muzeum Sztuki, będą mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których zamienią śmieci w dzieła sztuki. Osoby, które przyjadą rowerem, autobusem lub pociągiem do elektrowni cieplnej CopenHill, będą mogły bezpłatnie zjeżdżać na nartach po sztucznym stoku, który mieści się na dachu budynku.

Nagrody dla ekologicznych turystów mogą zostać przyznane, jeżeli pokażą oni, na przykład, wykorzystany bilet komunikacji miejskiej. System opiera się głównie na zaufaniu.

– CopenPay nagradza takie działania, jak jazda na rowerze, udział w sprzątaniu lub wolontariat (…), oferując w nagrodę bezpłatne wycieczki po muzeach z przewodnikiem, wypożyczenie kajaków, a choćby darmowe wegetariańskie posiłki przyrządzane z lokalnych upraw – zachęca w oświadczeniu Wonderful Copenhagen.

Jak zaznaczył Mikkel Aaroe Hansen, dyrektor generalny urzędu ds. turystyki, „dzięki CopenPay dajemy ludziom możliwość lepszego doświadczenia tego, co oferuje Kopenhaga, jednocześnie zmniejszając obciążenie naszej planety”.

W internecie dostępna jest mapa ponad 20 obiektów objętych programem CopenPay. Organizatorzy podkreślają, iż jeżeli projekt okaże się sukcesem, wówczas może być on realizowany przez cały rok.

PAP / RL / opr. WM

Fot. pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału