W oświadczeniu przewodnicząca UE ds. konkurencji Margrethe Vestager oskarżyła Meta o nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku mediów społecznościowych „na korzyść własnej usługi Facebook Marketplace, zapewniając jej w ten sposób przewagę, której nie mogliby dorównać inni dostawcy usług ogłoszeń drobnych w Internecie. Jest to nielegalne w świetle unijnych przepisów antymonopolowych.”
Komisja Europejska nakazała Meta „skutecznie położyć kres tym zachowaniom”, ale nie określiła, jakie działania należy podjąć. Meta również została trafiona rekordową karę w wysokości 1,3 miliarda dolarów przez UE w zeszłym roku za przesyłanie danych obywateli UE z Facebooka do USA.
„Będziemy odwoływać się od tej decyzji” Meta ogłosiła w odpowiedzi na orzeczenie. „W międzyczasie zastosujemy się do zaleceń i będziemy gwałtownie i konstruktywnie pracować nad wprowadzeniem rozwiązania, które rozwiąże podniesione kwestie”. W swojej odpowiedzi Meta twierdzi, iż w decyzji UE ignoruje się fakt, iż użytkownicy Facebooka mogą zrezygnować z korzystania z usługi Marketplace oraz iż cała sprawa opiera się na „hipotetycznym potencjale wyrządzenia szkody konkurencji”.