Kampania wyborcza dla wielu komitetów to zwykle ładne okrągłe słowa i górnolotne hasła, a konkretów jak na lekarstwo. Zupełnie inne podejście od początku stosują przedstawiciele ruchu Mega Elbląg (Make Elbląg Great Again – Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim), którego liderem jest kandydujący na Prezydenta Elbląga Stefan Rembelski. Obserwując działania ruchu widać olbrzymią wiedzę merytoryczną i konkrety, które mają na celu uzdrowienie gospodarki Elbląga i pracujących elblążan.
Mega Elbląg czyli inna, nowa jakość polityki lokalnej niż pozostali…
Mega Elbląg to ruch, który wyznaczył sobie ambitny cel uzdrowienia gospodarczego Elbląga. Sama nazwa budzi już wielkie perspektywy i pozytywne emocje wśród mieszkańców.
Od 15 lutego działa już strona internetowa ruchu pod adresem www.megaelblag.pl oraz kanały Facebook Stefan Rembelski – Twój Prezydent oraz Mega Elbląg. Mieszkańcy będą mogli tam przeglądać plany i konkrety jakie na rozwój Elbląga prezentują działacze Mega Elbląga. Co interesujące każdy z mieszkańców będzie mógł dzięki specjalnego formularza wysłać swoje pomysły na rozwój i zwiększenie atrakcyjności miasta.
O tym, iż osoby związane z Mega Elbląg będą różnić się wyraźnie od innych komitetów mocno związanymi z partiami politycznymi rządzącymi w Elblągu od 30 lat zaakcentował Jacek Zbrzeźny na początku konferencji:
„Jak sami Państwo wiedzą teraz w trakcie kampanii wyborczej większość komitetów będzie się starała zaistnieć na pierwszych stronach. Wszyscy knadydaci będą się starali podkreślać jako atut Elbląga potencjał jego mieszkańców. Jednak zaraz po wyborach Ci sami ludzie z mandatami i dietami w kieszeniach boją się wówczas tego potencjału obywateli jak ognia … Chyba jest to związane z taką obawą , iż ktoś może mieć dobry pomysł, ktoś nie z ich „bandy”, tzn. partii.” – mówił Jacek Zbrzeźny, jeden z liderów Mega Elbląga
W dalszej części konferencji plan ratunkowy dla elbląskiej odlewnii przedstawił Stefan Rembelski. Nie jest to plan polityka, który nie zna zagadnienia. Stefan Rembelski swoje życie zawodowe związał właśnie z tą branżą. Jak sam powiedział z wieloma osobami z odlewni i firmami współpracującymi ma stały kontakt i wie jak duże niebezpieczeństwo czeka pracowników jeżeli odlewnia upadnie. Dlatego też Stefan Rembelski jest póki co jedynym liderem lokalnym, który przedstawił plan na ratowanie tej firmy i którym pragnie zainteresować pozostałych polityków w mieście oraz parlamentarzystów z regionu, którzy póki co o temacie za dużo nie mówią.
Stefan Rembelski i Mega Elbląg liczy, iż temat dotrze do Ministerstwa Aktywów Państwowych, gdzie wiceministrem jest Poseł Zbigniew Ziejewski (Poseł z naszego regionu). Plan zakłada tymczasowe wsparcie m.in. rządowe i samorządowe, które w przyszłości mogłoby być w całości zwrócone. Jak więc widać dla Państwa jak i dla miasta miałaby to być inwestycja w kapitał ludzki, a nie udzielenie bezzwrotnych dotacji.
Temat jest niezwykle istotny, gdyż skutki dla Elbląga i jego przyszłośći są bardzo niebezpieczne:
– wzrost bezrobocia z obecnych 7% do 8%
– zubożenie rodzin i ich problemy z płynnością finansową
– roczny ubytek z elbląskiego rynku handlu i usług kwoty 32 milionów złotych licząc wg. średniej płacy netto w sektorze przedsiębiorstw
– bezpośredni ubytek z budżetu miasta Elbląga z tytułu podatku PIT i CIT w kwocie ponad 10 milionów złotych
– długotrwała zapaść lokalnego rynku handlu, usług i przedsiębiorstw
– odpływ z Elbląga wysokiej klasy specjalistów z zakresu odlewniczej wiedzy technicznej, technologicznej i całego zespołu doświadczonych pracowników, którzy w poszukiwaniu pracy opuszczą miasto
Co zakłada plan ratunkowy?
Dla odlewni w Elblągu rynek wielkogabarytowych odlewów staliwnych jest i będzie szerzej otwarty przy samodzielnym działaniu poza strukturami koncernu General Electric. Dane sprzedaży i posiadanych klientów w ujęciu historycznym pokazują, iż odlewnia w Elblągu produkowała odlewy dla producentów turbin energetycznych z Niemiec, Francji, Japonii i USA, a także dla stoczni, górnictwa, cementowni i przemysłu wielkiej chemii. Posiadała własne biuro handlowe i prowadziła samodzielną realizację kontraktów na całym świecie. Dzisiaj jest pozbawiona tych uprawnień i wykonuje zlecenia wewnętrzne General Electric. Taka formuła działania nie wykorzystuje całego potencjału produkcyjnego odlewni co ma znaczący wpływ na koszty jej funkcjonowania.
Miasto Elbląg i załoga pracującej jeszcze odlewni nie posiadają wystarczającego kapitału aby utworzyć nową spółkę prawa handlowego i w drodze porozumienia z General Electric kontynuować działalność na obiektach i wyposażeniu obecnej odlewni. Konieczny jest udział kapitałowy w nowej spółce Ministerstwa Aktywów Państwowych poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu. Taka sytuacja miała miejsce w 2022 roku gdzie interweniowała osobiście premier Beata Szydło. Dzisiaj takiej przejściowej pomocy od rządu premiera Donalda Tuska potrzebuje miasto Elbląg .
Komponenty Projektu Ratowania Odlewni w Elblągu z kapitałowym udziałem Ministerstwa Aktywów Państwowych, Miasta Elbląga i dobrowolnym udziałem pracowniczym.
Utworzenie Odlewni Staliwa w Elblągu jako spółki Prawa Handlowego w której udziały obejmą:
– Agencja Rozwoju Przemysłu poprzez wkład gotówkowy
– Miasto Elbląg poprzez wartość aportu wynikającego ze zwolnienia podatkowego
– dobrowolne udziały pracownicze wynikające z odpraw
Liderzy Mega Elbląga wskazywali, iż historia pokazywała liczne pozytywne przypadki wydzielania z koncernów ABB i Alstom licznych samodzielnych przedsiębiorstw, które zatrudniają teraz setki pracowników. Do takich przykładów zaliczyć możemy – Odlewnia Żeliwa ELZAMECH, Zakład Produkcji Łożysk Ślizgowych, Zakład Obróbki Mechanicznej KROMET, Zakład Mechaniczny Elzam– Zamech, Metal Expert
Nie tylko odlewnia, Mega Elbląg walczy również o pracowników EPWiK …
Głośno również w ostatnich tygodniach jest o sytuacji pracowników EPWiK. Pracownicy wyraźnie alarmują, iż spółka oferując niezbyt wysokie zarobki nie przyciąga chętnych młodych pokoleń do pracy, co grozi tym, iż po prostu w przyszłości nie będzie miał kto pracować w tej strategicznej dla miasta firmie. O sprawie pisaliśmy tutaj:
Pracownicy EPWiK walczą o przyszłość zakładu… Za te stawki młodzi ludzie nie chcą tu pracować… Kto nas zastąpi? – Bogaty Region
Dziś podczas spotkania obecna była Pani Jolanta Raczyńska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług, którego członkami są też pracownicy EPWiK.
Sprawa negocjacji cenowych rozpoczęła się już 18 grudnia. Wtedy to Prezes EPWiK Marek Misztal otrzymał pismo w tej sprawie.
Przez niespełna miesiąc czasu pan prezes nie raczył się skontaktować z żadnym związkiem zawodowym, a w przedsiębiorstwie funkcjonują trzy takie związki. Dopiero po miesiący otrzymaliśmy pismo, iż zostanie nam zaproponowane spotkanie pod koniec marca, a my otrzymamy informację na ten temat na początku marca. Odpowiedź Prezesa EPWiK była pokłosiem tego, iż nasz związek zawodowy i Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zgłosił spór zbiorowy i poinformował o nim Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie, ministra rodziny i polityki społecznej w Warszawie, oraz prezesa Rady Ministrów – poinformowała Jolanta Raczyńska.
Mimo przedstawienia przez załogę wielu propozycji rozwiązania sytuacji płacowych w spółce, póki co Prezes EPWiK nie przystał na żadne z tych warunków, ani choćby nie zbliżył się do nich.
Dlatego też realizowane są działania mające na celu uzyskanie odpowiedzi jakie środki przekazuje spółka na inne działania niż wewnętrzne, skoro nie posiada dostatecznych środków na spełnienie oczekiwań płacowych dla pracowników. Do tej sytuacji odniósł się Jacek Zbrzeźny.
Ustawa o samorządzie gminnym daje możliwość Radnym do pozyskiwania informacji o spółkach gminnych. Może warto poprosić Radnych by przekazali nam ostatni raport o stanie spółki. Nie ma takiego? To co Radni robią? – pytał retorycznie Jacek Zbrzeźny z Mega Elbląg
Stefan Rembelski podkreślił, iż za poprzedniego Prezesa spółka potrafiła osiągać zysk, nieznaczny, ale jednak pojawiał się zysk. Zmianę kilka lat temu na stanowisku prezesa EPWiK ocenił jako zmianę „z naruszeniem wszelkich dobrych obyczajów i zasad”.
Czy w spółce dojdzie już niedługo do strajku? Istnieje realne takie ryzyko.