Medycy przeciw przemocy. Dzisiaj ulicami Warszawy przejdzie marsz milczenia

5 godzin temu
Zdjęcie: W sobotę odbędzie się w Warszawie marsz medyków przeciw przemocy (autor: RDC/zdjęcie archiwalne)


Zapowiedziany na 10 maja Marsz Milczenia organizowany jest w ramach akcji Medycy Przeciw Nienawiści. Jego organizatorzy i uczestnicy chcą w ten sposób uczcić pamięć po zamordowanym 29 kwietnia Tomaszu Soleckim, ortopedzie ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Ma to być też masowy protest przeciwko agresji wobec pracowników ochrony zdrowia i wezwanie do poprawy ich bezpieczeństwa w pracy.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Łukasz Jankowski poinformował Polską Agencję Prasową, iż decyzja o zorganizowaniu marszu zapadła jeszcze tego samego dnia, kiedy zginął lekarz. Wspólnie podjęli ją lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i farmaceuci. — Będziemy wszyscy — zapowiedział szef samorządu lekarskiego.

Czarne flagi podczas marszu

Marsz ma się rozpocząć o godz. 13. Uczestnicy wyruszą sprzed Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya i przejdą pod gmach Ministerstwa Zdrowia przy ul Miodowej.

Organizatorzy zwrócili się do osób planujących udział w marszu, by mieli na sobie czarne ubrania i mieli ze sobą czarne flagi. Podkreślili też apartyjny charakter wydarzenia.

Po tym geście masowego protestu czas przekazać Ministerstwu Zdrowia postulaty na rzecz poprawy naszego bezpieczeństwa poparte przez wszystkie zawody medyczne — poinformował Sebastian Goncerz, prezes Porozumienia Rezydentów OZZL.

Bezpieczeństwo ratowników a zmiany w prawie

W poniedziałek prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawił ministrze zdrowia Izabeli Leszczynie postulaty środowiska mające na celu poprawę bezpieczeństwa medyków.

Wśród propozycji znalazło się ściganie gróźb karalnych wobec personelu medycznego z urzędu, zastrzeżenie danych osobowych lekarzy i innych zawodów medycznych w rejestrach publicznych, wprowadzenie nowej kategorii prawnej: zakłócanie porządku publicznego w placówkach medycznych, opracowanie ogólnopolskiej procedury zgłaszania agresji i szybkiego reagowania służb, stworzenie Rejestru Agresji w Ochronie Zdrowia jako narzędzia prewencyjnego, ustandaryzowanie kontroli dostępu do placówek medycznych i wdrożenie systemu No-Fault jako formy ograniczenia tzw. agresji odroczonej.

Resort zdrowia zapowiada m.in. kampanię, która przybliży społeczną rolę personelu medycznego i podkreślającą znaczenie szacunku wobec zawodów medycznych.

Policja prowadzi też szkolenia dla członków zespołów ratownictwa medycznego. Do tej pory zgłosiło się na niespełna 10 tys. ratowników.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada objęcie szczególną ochroną nie tylko funkcjonariuszy publicznych, ale także tych, którzy podejmują działania na rzecz ratowania życia i zdrowia – w tym ratowników medycznych, strażaków oraz obywateli reagujących w sytuacjach zagrożenia.

Idź do oryginalnego materiału