Mediazona CA: Tortury i przemoc w Górskim Badachszanie

6 dni temu

W ciągu ostatnich trzech lat tadżyckie siły bezpieczeństwa aresztowały i torturowały ponad 200 aktywistów i obrońców praw człowieka w Górskim Badachszanie (GBAO). Informuje o tym raport Amnesty International zatytułowany „Tadżykistan: Represje wobec mniejszości pamirskiej”.

Z raportu wynika, iż ​​od 2021 roku mieszkańcy Pamiru spotykają się ze stałą dyskryminacją, zamykaniem instytucji kulturalnych i religijnych oraz brutalnymi represjami, gdy wypowiadają się w obronie swoich praw. „Trwające prześladowania i łamanie praw mniejszości pamirskiej w Tadżykistanie od dawna osiągnęły alarmujące rozmiary. Jednakże władze Tadżykistanu blokują praktycznie wszystkie informacje napływające z regionu, podczas gdy społeczność międzynarodowa w dużej mierze ignoruje ten poważny kryzys” – powiedziała Marie Struthers, dyrektorka Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową.

Obrońcy praw człowieka twierdzą, iż władze Tadżykistanu usprawiedliwiają politykę dyskryminowania mieszkańców GBAO za pośrednictwem lojalnych wobec siebie mediów. W rezultacie w kraju ograniczone jest używanie języków pamirskich w mediach, sferze edukacyjnej i życiu publicznym. Ponadto w autonomii znacznie zwiększono liczbę funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i wywiadu patrolujących terytorium regionu, a także prowadzących inwigilację i aresztowania miejscowej ludności pod pretekstem walki z terroryzmem. Zatrzymaniom często towarzyszą tortury i pobicia. Represjom podlegają zwłaszcza działacze na rzecz praw człowieka i nieformalni przywódcy GBAO. Według szacunków Amnesty International od 2021 roku aresztowano ponad 200 działaczy. Wielu z nich było poddawanych torturom. Zatrzymani zeznali, iż funkcjonariusze bili ich pięściami i pałkami oraz stosowali elektrowstrząsy. Trwało to kilka dni. W ten sposób władze wymusiły na jednym z mieszkańców Pamiru przyznanie się do sfabrykowanych zarzutów dotyczących próby podważenia porządku konstytucyjnego oraz przeprowadzenia zamachu stanu. Procesy w takich sprawach trwały krótko i były utajnione. „Społeczność międzynarodowa musi jak najszybciej poruszyć z władzami tadżyckimi kwestię łamania praw człowieka w Pamirze. Konieczne jest omówienie tej sytuacji na wszystkich możliwych forach, w tym międzynarodowych, okazanie solidarności z mieszkańcami regionu, zapewnienie ochrony tym, którzy jej szukają za granicą i podjęcie zdecydowanych kroków, aby przeciwstawić się okrutnemu systemowi, który rozwinął się w Tadżykistanie” – podkreśliła Struthers.

Od momentu protestów w latach 2021–2022 rozpoczęła się dyskryminacja społeczności pamirskiej. Demonstranci z Górskiego Badachszanu pierwotnie żądali przeprowadzenia obiektywnego śledztwa w sprawie zabójstwa Gulbiddina Ziebekowa, który zmarł w areszcie w listopadzie 2021 roku. Później nalegano na uwolnienie wszystkich zatrzymanych i skazanych po listopadowych protestach. Do większych niepokojów doszło w maju 2022 roku, kiedy sąd w Duszanbe skazał zawodnika MMA Chorszanbe Chorszanbijewa na 8,5 roku więzienia oskarżając go o wzywanie do zamachu stanu. Wówczas siły bezpieczeństwa rozpędziły protesty gazem łzawiącym i gumowymi kulami, a następnie ogłosiły rozpoczęcie specjalnej operacji antyterrorystycznej, tłumacząc to udziałem w zamieszkach zagranicznych najemników i członków zorganizowanej grupy przestępczej. W starciach zginęło ponad 20 osób.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału