Media: Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu sędzi Krystyny Pawłowicz w stan spoczynku - poinformowała PAP. Dziennikarze dotarli do dokumentu, z którego wynika, iż decyzja ta zapadła na początku czerwca. Powodem było stwierdzenie przez lekarza orzecznika ZUS niezdolności do pełnienia obowiązków przez Krystynę Pawłowicz. Sędzia nie potwierdziła jednak tej informacji i domagała się podania jej źródła. - O plotkach nie będziemy rozmawiać - powiedziała Krystyna Pawłowicz w rozmowie z PAP.
REKLAMA
Kontrowersje związane z Krystyną Pawłowicz
Krystyna Pawłowicz zasiadała w składzie sędziowskim TK, który orzekł, iż aborcja w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu jest niekonstytucyjna. Podczas swojej kariery sędzia zasłynęła również kontrowersyjnymi wypowiedziami. - Unia jest dla mnie sz***ą - powiedziała w 2016 roku w wywiadzie dla "Super Expressu". Z kolei w 2017 roku posłanka zwróciła się do opozycji. - Zamknijcie mordy tak, jak prezes (Jarosław Kaczyński - red.) powiedział. choćby teraz nie potraficie się grzecznie zachować - powiedziała polityczka. Krystyna Pawłowicz jest również przeciwniczką społeczności LGBT+.
Zobacz wideo Ozdoba: Prof. Krystyna Pawłowicz to na pewno barwna postać
Kim jest Krystyna Pawłowicz?
Krystyna Pawłowicz jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 5 grudnia 2019 r. Zanim objęła to stanowisko, sprawowała mandat posłanki VII i VIII kadencji Sejmu (w latach 2011-2019). W międzyczasie była również członkinią Krajowej Rady Sądownictwa, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Komisji ds. Unii Europejskiej. Z kolei w latach 2007-2011 była członkinią Trybunału Stanu. Kariera Krystyny Pawłowicz rozpoczęła się w latach 70., kiedy napisała przetłumaczoną na język węgierski pracę magisterską. Następnie odbyła dwuletnią aplikację sędziowską, a w 1986 roku napisała pracę doktorską. "Po pomyślnym kolokwium habilitacyjnym na Wydziale Prawa i Administracji UW w 2005 r., w oparciu o rozprawę pt. Przedsiębiorca wobec NIK. Studium publiczno-prawne, została w 2007 r. mianowana profesorem nadzwyczajnym" - poinformował TK.
Więcej informacji o Krystynie Pawłowicz znajduje się w artykule: "Krystyna Pawłowicz zszokowana decyzjami ws. Trybunału Konstytucyjnego. 'Atak na instytucje'".
Źródła: PAP, Onet, Trybunał Konstytucyjny, OKO Press, Gazeta Wyborcza, Super Express