Masz pomysł na rewitalizację części Częstochowy? Zgłoś go do 14 lutego!

2 godzin temu

Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju rozpoczął nabór przedsięwzięć rewitalizacyjnych do Programu Rewitalizacji Miasta Częstochowy. Każdy z mieszkańców może złożyć propozycję tego, w jaki sposób chciałby pozytywnie zmienić oblicze miasta.

Czym jest Program Rewitalizacji, jakie są jego założenia i których części Częstochowy ma dotyczyć wyjaśniła naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju UM Anna Król-Wiśniewska:
– Program rewitalizacji służy nam do wyznaczenia obszaru zdegradowanego, potrzebującego specjalnego wsparcia i specjalnej opieki, iż tak powiem, wszystkich podmiotów działających na terenie miasta. Mówimy o działaniach, które będą sprzyjały mieszkańcom w polepszeniu ich sytuacji. Są to zarówno działania ze strony miasta typowo inwestycyjne, służące rewitalizacji, czyli odnowieniu zabytków bądź innych elementów danego obszaru, jak również miękkie wsparcie kierowane do mieszkańców w formie działań, szkoleń. Jest 5 podobszarów, nie są to całe dzielnice objęte wsparciem, natomiast wybrane elementy najbardziej zdegradowane i obszar póki co pozostaje w takim samym kształcie jak jest: to jest obszar Podjasnogórski, Śródmieście, Stare Miasto, Ostatni Grosz i Raków.

Dzięki możliwości zgłoszenia swoich propozycji mieszkańcy mogą mieć realny wpływ na to, jak Częstochowa będzie się prezentować za kilka lat w różnych aspektach. Zgłaszane przedsięwzięcia rewitalizacyjne powinny służyć ożywieniu obszaru rewitalizacji miasta i być ukierunkowane na wykorzystanie potencjałów w celu rozwiązania zdiagnozowanych kwestii/potrzeb społecznych, gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych:
– Jesteśmy po serii warsztatów z mieszkańcami. W każdym podobszarze takie warsztaty się odbyły. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Mieszkańcy pracują nad propozycjami zadań inwestycji, które oni by widzieli na swoim obszarze. Są to zarówno działania drobne, niewymagające wielkiego zaangażowania pieniężnego, jak i te troszeczkę większe, inwestycyjne. Takie propozycje wniosków będzie można składać w Urzędzie Miasta do 14 lutego. o ile będą osoby chętne, żeby przedyskutować, przeanalizować wspólnie z nami swoją propozycję, chętnie się z nimi spotkamy, zapraszamy 8 lutego, w sobotę. Będziemy mieli dni otwarte. Każdy z propozycją może przyjść. Program rewitalizacji wpisuje zadania bez wskazania konkretnego źródła dofinansowania. Może być to budżet miasta, może być to Budżet Obywatelski, mogą być to środki unijne. Kwestia jest otwarta.

Jeżeli chcielibyśmy podzielić się swoimi pomysłami na rewitalizację Częstochowy wystarczy wypełnioną kartę zgłoszenia podpisać i złożyć w Wydziale Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy, przy ul. Jerzego Waszyngtona 5, pokój nr 114. Można ją również przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego na wskazany adres.

Idź do oryginalnego materiału