W lesie na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski znaleziono martwego bielika, którego śmierć mogła być wynikiem zastrzelenia. O sprawie w poniedziałek poinformowała leśników osoba postronna. Znalezienie martwego ptaka spotkało się z natychmiastową reakcją służb – policji oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, która przejęła sprawę.
Bielik, symbol polskiej przyrody i jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków ptaków drapieżnych w Polsce, jest objęty ścisłą ochroną prawną. Jego celowe zabicie stanowi poważne naruszenie przepisów chroniących dziką faunę i jest działaniem, które uderza w wartości, które codziennie pielęgnują leśnicy i cała społeczność leśna. Ten temat poruszył wielu mieszkańców Solca Kujawskiego, którzy są zaniepokojeni brutalnością zdarzenia oraz jego skutkami dla lokalnej przyrody.
– Bielik jest gatunkiem chronionym i symbolem polskiej przyrody. Celowe pozbawienie życia tego zwierzęcia to rażące naruszenie prawa i atak na wartości, które leśnicy oraz cała społeczność leśna codziennie chronią i pielęgnują – podkreśla Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.
Leśnicy mieli nadzieję, iż sekcja zwłok pozwoli wyjaśnić przyczyny śmierci bielika, jednak we wtorek w południe okazało się, iż rozwikłanie tej zagadki może być trudniejsze niż przewidywano. – Właśnie otrzymaliśmy informację z sekcji, iż zwłoki bielika są takim stanie rozkładu, iż nie można ustalić przyczyn zgonu – poinformowało Nadleśnictwo Solec Kujawski. Decyzją prokuratury truchło ptaka nie będzie poddawane innym badaniom biegłych.
RDLP w Toruniu i Nadleśnictwo Solec Kujawski zapowiadają kontynuację dochodzenia mającego na celu ustalenie okoliczności tragicznego zdarzenia oraz zidentyfikowanie sprawcy. Mieszkańcy Solca Kujawskiego, a także miłośnicy przyrody liczą na szybkie rozwiązanie sprawy oraz ukaranie odpowiedzialnych. Informacja wywołała sporą dyskusję w sieci, w tym szereg podejrzeń i teorii.
– Mimo wszystko mam nadzieję, iż to nie było zastrzelenie. To by dało trochę wiary w ludzi. Co komu po zastrzeleniu bielika?
– Zabijanie symbolu narodowego w imię dobrej zabawy, łupu i przyjemności, trzeba mieć pięknie w głowie… – wskazują mieszkańcy.
Lasy Państwowe apelują do wszystkich odwiedzających lasy o zwiększoną czujność i zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań, które mogą zagrażać przyrodzie. Ponadto, podkreślają, iż tego typu przypadki mogą mieć tragiczne konsekwencje nie tylko dla samego gatunku, ale także dla całego ekosystemu.