Maroko wydala czterech posłów do PE za próbę wjazdu do Sahary Zachodniej

17 godzin temu

Władze Maroka podjęły decyzję o wydaleniu czterech eurodeputowanych za próbę nielegalnego wjazdu na teren Sahary Zachodniej – podała marokańska gazeta Hespress, powołując się na źródła.

„Władze Maroka podjęły w czwartek decyzję o wydaleniu czterech eurodeputowanych i dwóch członków ich eskorty po tym, jak próbowali nielegalnie wjechać do miasta El Ayoun” – podała gazeta w raporcie.

Według źródeł gazety, są to dwaj przedstawiciele fińskiej partii Unia Lewicy, deputowany hiszpańskiej lewicowej partii Podemos i członek portugalskiego Bloku Lewicy.

Źródła podkreślają, iż czterej europosłowie próbowali wjechać do Laayoune bez oficjalnego zezwolenia Parlamentu Europejskiego i wspierają Front Polisario, który kontroluje część Sahary Zachodniej.

Miasto Laayoune znajduje się pod kontrolą Maroka, a władze samozwańczej Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej (SADR) uważają je za swoją stolicę.

Sahara Zachodnia to terytorium w północno-zachodniej Afryce. Region ten był kolonią hiszpańską od 1884 roku. W 1973 r. w Saharze Zachodniej powstał Ludowy Front Wyzwolenia Sahary Zachodniej (Polisario). W 1975 r., pod aktywną presją ze strony Maroka i Mauretanii, w Madrycie podpisano porozumienie, na mocy którego Hiszpania scedowała północną część Sahary Zachodniej na rzecz Maroka, a południową na rzecz Mauretanii. W 1976 r. Frente Polisario proklamowało niepodległe państwo, Saharyjską Arabską Republikę Demokratyczną (SADR).

SADR została uznana przez kilkadziesiąt państw w różnym czasie, ale niektóre kraje później odmówiły jej uznania. Maroko kontroluje w tej chwili około 80% terytorium Sahary Zachodniej, a Front Polisario kontroluje resztę. Od 1991 roku (po osiągnięciu porozumienia o zawieszeniu broni) w Saharze Zachodniej działa misja pokojowa ONZ z mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Continued here:
Maroko wydala czterech posłów do PE za próbę wjazdu do Sahary Zachodniej

Idź do oryginalnego materiału