Według CEP odkrycie może mieć przełomowe znaczenie. Spółka określiła je jako "największe konwencjonalne odkrycie ropy naftowej w historii Polski i jedno z największych w Europie".
Z danych przekazanych przez firmę wynika, iż w jednym odwiercie znajduje się około 5 miliardów metrów sześciennych gazu oraz 22 miliony ton ropy. Całkowite zasoby w koncesji "Wolin" mają sięgać 27 mld metrów sześciennych gazu i 33 mln ton ropy.
Odkryto złoża ropy i gazu ziemnego. Radosław Sikorski komentuje
Główny geolog kraju Krzysztof Galos ocenił, iż odkrycie złóż na Bałtyku może okazać się "jednym z przełomowych momentów w historii poszukiwań węglowodorów w Polsce". – jeżeli odkrycie to zostanie ostatecznie potwierdzone, to złoże Wolin East może stać się największym odkrytym do tej pory w Polsce złożem ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego – powiedział Galos, cytowany przez portal gazeta.pl.
Jego zdaniem w istotnym stopniu zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i zmniejszy uzależnienie Polski od zewnętrznych dostawców.
To odkrycie wywołało poruszenie w mediach. Na informację zareagował szef MSZ Radosław Sikorski. W krótkim wpisie na platformie X nawiązał do kilku głośnych wydarzeń ostatnich dni.
"Sławosz leci w kosmos, Iga wygrywa Wimbledon, Unia przewiduje dla Polski furę pieniędzy, a teraz jeszcze to" – napisał szef MSZ. I dodał: "Pan Bóg chyba jednak kocha rząd KO-PSL-PL2050-Lewica".
Sikorski odniósł się tym samym m.in. do wstępnych założeń unijnego budżetu na lata 2028–2034, według których Polska mogłaby otrzymać aż 123,3 mld euro – najwięcej spośród wszystkich państw UE. Do drugiej w kolejności Francji trafi 90,1 mld euro.
Do Polski może trafić 123,3 miliarda euro
Jak pisaliśmy w naTemat.pl, informację te przekazał rzecznik rządu Adam Szłapka. Z budżetu UE, który wyniesie 2 biliony euro, blisko 48 proc. trafi do państw członkowskich. Pieniądze będą przeznaczane przede wszystkim na politykę rolnictwa, spójności, morską czy spraw wewnętrznych.
Zanim jednak środki zostaną rozdysponowane, budżet musi zostać przyjęty jednomyślnie przez Radę Unii Europejskiej i zatwierdzony przez Parlament Europejski. Żeby projekt stał się obowiązującym budżetem, Rada musi przegłosować go jednogłośnie. Później zostanie jeszcze poparcie go przez Parlament Europejski. Dopiero wtedy wejdzie w życie.