Przyszłość USA w NATO: Stany Zjednoczone podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli reprezentował sekretarz stanu Marco Rubio i nowy wysłannik administracji Trumpa przy Sojuszu, Matt Whitaker. - Stany Zjednoczone są tak aktywne w NATO, jak nigdy dotąd - zapewniał szef amerykańskiej dyplomacji. Następnie stwierdził, iż w światowych mediach panuje "histeria i przesada" w tym temacie. Według niego jest ona "nieuzasadniona" - Prezydent Trump jasno dał do zrozumienia, iż popiera NATO. Pozostaniemy w NATO - podkreślił.
REKLAMA
Stanowisko USA: Rubio stwierdził również, iż Stany Zjednoczone dążą do tego, aby NATO było silniejsze i bardziej widoczne. Dodał, iż jedynym sposobem na to, jest "zwiększenie potencjału naszych partnerów". Wezwał państwa członkowskie NATO do zwiększenia wydatków na obronność do co najmniej 5 proc. PKB. Z kolei Matt Whitaker zapewniał, iż "pod przywództwem prezydenta Trumpa NATO będzie silniejsze i skuteczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. - Wierzę, iż silne NATO może przez cały czas służyć jako fundament pokoju i dobrobytu. (...) Żywotność NATO opiera się na tym, iż każdy sojusznik robi swoją uczciwą część - dodał.
Zobacz wideo Efekty rozmowy Trump-Putin, czyli Putin rozgrywa Trumpa
Zapewnienia szefa NATO: Także sekretarz generalny Sojuszu zapewniał, iż "nie ma planów nagłego wycofania się Stanów Zjednoczonych z NATO". Mark Rutte podkreślał przed spotkaniem w Brukseli, iż USA są oddane NATO. - Wiemy natomiast, iż Amerykanie mają oczekiwania, iż Europejczycy i Kanadyjczycy wydadzą więcej. I to się dzieje. Mamy prawdopodobnie największy wzrost wydatków na obronę od czasu upadku muru berlińskiego, ale mimo to musimy zrobić więcej. To będzie dziś jednym z tematów spotkania. Zwiększanie wydatków jest konieczne z powodu zagrożenia ze strony Rosji, ale także Chin, Iranu i Korei Północnej - powiedział.
Co mowił Donald Trump o wyjściu z NATO? Dowiesz się z tekstu Katarzyny Rochowicz: "Donald Trump ostrzega Europę. Stawia warunek ws. NATO".Źródła: Associated Press, IAR