Według propozycji MSWiA podwyżki miałyby objąć kilkadziesiąt wykroczeń, w tym tych w obszarze ruchu drogowego. Szef resortu sprawiedliwości nie zgłosił uwag do tej propozycji. Dotyczy ona wzrostu kwoty mandatów m.in. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym czy za spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem.
Chodzi o nowelizację taryfikatorów stanowiących załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 r. ws. wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. „Minister sprawiedliwości zgodził się z oceną MSWiA, iż należy wprowadzić zmiany w rozporządzeniu i nie zgłosił do niego uwag” – poinformował resort sprawiedliwości.
Propozycja bierze pod uwagę najpoważniejsze naruszenia, jak np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, a także nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną. Chodzi także o „kwoty mandatu lub zakresu możliwej grzywny za określone wykroczenia, w tym z obszaru ruchu drogowego i bezpieczeństwa pieszych, a także za spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem oraz za zaśmiecanie przestrzeni publicznej
Dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji insp. Robert Koźlak zwrócił natomiast uwagę na potrzebę obniżenia progu, od którego kierowcy płacą maksymalne kary za przekroczenie prędkości. Zdaniem Koźlaka maksymalny mandat w wysokości 2,5 tys. zł, a w przypadku recydywy 5 tys. zł powinni płacić kierowcy przekraczający prędkość o 51 km/h. w tej chwili mandaty maksymalnej wysokości płacą kierowcy, którzy przekroczą prędkość o co najmniej 71 km/h.