Małopolska pamięta o Dmowskim!

1 rok temu

Nacjonaliści z małopolskiego okręgu Młodzieży Wszechpolskiej nie zapomnieli o ojcu polskiej niepodległości Romanie Dmowskim w kolejną rocznicę jego śmierci. W Krakowie zorganizowano wieczór pamięci, a akcja narodowców z Nowego Sącza spotkała się z odzewem władz miasta.

Roman Dmowski to nie tylko główny myśliciel polskiego nacjonalizmu, ale też osoba, której zawdzięczamy odrodzenie się państwa polskiego na mapach Europy po zakończeniu I wojny światowej. Na dzień 2 stycznia 2023 roku przypadła 84 rocznica jego śmierci. W związku z nią małopolscy narodowcy postanowili upomnieć się o pamięć o tym wielkim Polaku.

W Krakowie lokalne struktury Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowały 7 stycznia wieczór pamięci Romana Dmowskiego. Na wydarzeniu pojawiło się 45 osób z różnych środowisk, w tym przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Grupy artystycznej Rylec.

Wygłoszono dwa referaty poświęcone ideom propagowanym przez Dmowskiego. Pierwszy z nich został przedstawiony przez studenta historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, wszechpolaka Krzysztofa Kaniewskiego. Prelegent wskazał na podejście Dmowskiego do narodu, jako do wspólnoty stojącej ponad partykularnymi różnicami takimi jak region zamieszkania czy klasa społeczna. Przypomniał też, iż Dmowski pojmował naród jako grupę złączoną poprzez pochodzenie i kulturę, a nie chęć przynależności do niej, jak to propagują strojący się niekiedy w szatki patriotyzmu zwolennicy imigracji.

Kolejnym mówcą był prezes krakowskiego koła MW Filip Adamus. Jego referat był poświęcony Dmowskiemu jako narodowemu wychowawcy. Pomimo pozytywistycznych korzeni swej myśli Dmowski już w młodzieńczych latach odżegnywał się od materializmu. Uważał on, iż o wielkości narodu decyduje jego kondycja duchowa, dlatego też zadaniem polskich narodowców jest przełamywanie naszych wad narodowych. Warto również dodać, iż o ile o samej przynależności do narodu decyduje pochodzenie i kultura, o tyle o poziomie człowieka świadczy jego zaangażowanie dla wspólnego dobra całości nacji. Polskość to nie tylko wspólnota pochodzenia i kultury, ale także wielka sztafeta pokoleń, w której każdy Polak musi wziąć aktywny udział.

Po wygłoszonych prelekcjach odbyła się projekcja przygotowanego przez wszechpolaków filmu zawierającego cytaty ojca polskiej idei narodowej, zdjęcia ukazujące najważniejsze momenty jego działalności, ale też mniej znane prywatne fotografie, oraz nagranie z jego pogrzebu.

Działacze z koła nowosądeckiego również nie próżnowali. 2 stycznia wszechpolacy rozkleili klepsydry przypominające o smutnej rocznicy zgonu Dmowskiego. Niedługo później członkowie MW wbili w ziemię symboliczny słup, jako apel o godne upamiętnienie w mieście tej wybitnie zasłużonej dla Polski postaci.

Symboliczny słup w Nowym Sączu / fot. Młodzież Wszechpolska
Wczoraj, z okazji rocznicy pogrzebu Romana Dmowskiego, w Nowym Sączu pojawił się mały pomnik upamiętniający tegoż Ojca Niepodległości.
W naszym mieście, oprócz krótkiej ulicy nie ma nic, co by go upamiętniało, a przecież miał duży wkład w kształt naszego kraju.
Jeśli dla marszałka Piłsudskiego znalazło się miejsce na pomnik, to i dla Romana Dmowskiego się znajdzie, prawda? - napisali członkowie MW.
Do sprawy za pośrednictwem Facebooka odniósł się prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Potwierdził, iż jego zdaniem jest w mieście miejsce na upamiętnienie Dmowskiego i zasugerował zgłoszenie projektu takiej inicjatywy. Wydaje się więc, iż uhonorowanie ojca idei narodowej w Nowym Sączu jest tylko kwestią czasu, gdyż tamtejsi wszechpolacy już szykują odpowiedni wniosek.
Idź do oryginalnego materiału