Nowe zasady w całym kraju
31 marca 2025 r. rozpoczęła się nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”. Wraz z nią wprowadzono jednolite zasady działania operatorów we wszystkich województwach. Kluczową zmianą jest zakończenie pilotażu z udziałem operatorów prywatnych, który od 2023 r. funkcjonował w województwie małopolskim.
Od teraz osoby ubiegające się o najwyższy poziom dofinansowania lub dotację z prefinansowaniem mogą składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem operatorów publicznych. Są nimi gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).
W ostatnich miesiącach odnotowano przypadki działań firm, które podszywają się pod doradców programu. Przedsiębiorstwa te reklamują bezpłatne wsparcie, oferują pomoc w załatwieniu formalności i proszą o pełnomocnictwo.
Zdarza się, iż takie działania skutkują znacznym podniesieniem kosztów usług lub urządzeń. Istnieje również ryzyko utraty kontroli nad całym procesem inwestycyjnym. Dlatego osoby zainteresowane programem powinny dokładnie sprawdzać, z kim mają do czynienia i korzystać wyłącznie z pomocy oficjalnych operatorów – gmin oraz WFOŚiGW.
Czym był małopolski pilotaż?
W 2023 r. w Małopolsce rozpoczęto testowanie nowego modelu wsparcia dla beneficjentów programu. Do współpracy zaproszono pięciu operatorów prywatnych, którzy mieli działać równolegle z gminami. Ich zadaniem było wyszukiwanie potencjalnych wnioskodawców oraz wspieranie ich na wszystkich etapach – od składania wniosków, przez realizację inwestycji, aż po jej rozliczenie.
System miał charakter hybrydowy. Jednak mimo dwukrotnego wydłużenia czasu w realizację działań, nie udało się osiągnąć oczekiwanych rezultatów. W efekcie pilotaż zakończono wraz z początkiem ogólnopolskiego wdrożenia nowych zasad.
Co z rozpoczętymi projektami?
Choć pilotaż prywatnych operatorów został oficjalnie zakończony, wsparcie dla już rozpoczętych inwestycji nie zostanie przerwane. Operatorzy prywatni z Małopolski mogą dalej obsługiwać wnioski złożone przed 31 marca 2025 r. Nie mogą jednak zawierać nowych umów z kolejnymi beneficjentami.
Program „Czyste Powietrze” wszedł tym samym w nowy etap. Od tej pory obsługę beneficjentów prowadzą wyłącznie operatorzy publiczni.
Zobacz również:- Czyste Powietrze: Uwaga na oszustów. Fałszywe firmy naciągają w programie
- Czyste Powietrze 2025: Gminy mają więcej czasu w porozumienia dotyczące punktów konsultacyjnych
- Zmiany w regulaminie listy ZUM. MKiŚ wycofuje się z kontrowersyjnych wymagań wobec pomp ciepła
- PORT PC alarmuje: Lista ZUM pełna błędów, fałszywych klas i luk prawnych
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej