Jak rozpoznać drzewo po liściach? Co można zrobić z drewna? Skąd wiadomo ile drzewo ma lat? Do czego służy młotek leśniczy? Co robi w lesie „leśna policja”? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy Leśnego Dnia Dziecka.
Na wszystkich chętnych na polanie nieopodal Ścieżki Przyrodniczo-Leśnej Lasy Wierzchosławickie czekały gry i zabawy, stoiska edukacyjne, dmuchańce czy konkursy z nagrodami.
Uczestnikom bardzo przypadła do gustu taka forma spędzania wolnego czasu.
– Dzieciaki potrzebują kontaktu z przyrodą, z wiedzą, z informacjami. Możemy zaobserwować życie pszczół, możemy rozpoznawać gatunki drzew. – Bardzo mi się podobało. Dowiedziałam się bardzo dużo o drzewach w lesie. – Dotykałam drewno. – Można się czegoś dowiedzieć o różnych zwierzętach, drzewach. Musiałam dopasować słój do dębu i potem dostawałam pieczątkę. – Kolorowałam sarenkę. – Przybijałam do drewna stempel.- Zbierałam pieczątki. – Super pomysł. Dzieci mogą się coś fajnego dowiedzieć, nauczyć czegoś poza różnymi zabawami i zdobędą wiedzę. Fajna sprawa. – Dowiedziałam się ile drzewo ma lat. – Mogłam zmierzyć drzewo. – To jest zawsze dobry sposób na spędzenie czasu z dziećmi. Mogą się przy okazji czegoś interesującego dowiedzieć. Edukacja przez zabawę. – Pierwszy raz jesteśmy na takiej imprezie. Bardzo fajna i mam nadzieję, iż to nie będzie ostatnia tego typu impreza dla dzieci. – Zaskoczyła mnie sama atmosfera, chociażby zabawy dla dzieci. To jest fajnie zrobione. – Zobaczyłam gdzie mieszkają pszczoły. – Bardzo dużo informacji na temat lasu, nadleśnictwa. – Przekroje drzewa. Pan uczył nas liczyć słoje, szacować wiek drzewa. Znakomite. I dzieci skorzystały i dorośli, my rodzice. Jak najwięcej takich imprez w plenerze. – Ja nie znałam wszystkich gatunków drzew, także dla mnie to była interesująca lekcja.
Rodzice z dziećmi mogli wziąć udział w grze „Leśni Odkrywcy”, podczas której zdobywali wiedzę o lesie oraz pieczątki, które zamieniali na nagrody.
Jak mówi Zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska Agnieszka Bednarz-Kochmańska, gra edukacyjna cieszyła się bardzo dużą popularnością.
– Przede wszystkim dzieci uczą się poprzez zabawę, mogą dotknąć, mogą coś poczuć, mogą wykonać jakieś zadanie i myślę, iż to jest atrakcyjna forma przekazywania wiedzy. Rodzice również są zainteresowani, podchodzą, pytają. Myślę, iż nasz pomysł tutaj przyciągnął dużą liczbę osób i iż jest to interesująca propozycja. Sama ta frekwencja, którą tutaj obserwujemy na spacerach nie tylko w weekendy, w tygodniu jest troszeczkę mniej. Ludzie chcą, przychodzą, bo tutaj czują oddech świeżego powietrza, obcują z przyrodą i myślę, iż ludzie doceniają przyrodę.
Organizatorem Leśnego Dnia Dziecka było Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.