Były biegi na różnych dystansach dla dzieci i dorosłych, stoiska kół gospodyń wiejskich, a także możliwość zwiedzania pałacu i koncert. Tak, rodzinnie, świętowano majówkę w Wiśniowej w gminie Staszów, gdzie znajduje się Pałac Kołłątajów.
Podczas pikniku były konkursy, zajęcia plastyczne i warsztaty zorganizowane przez Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności ze Staszowa. W „Biegu do serca Kołłątaja” wzięły udział dzieci oraz młodzież. Nazwa sportowej imprezy nawiązuje do faktu, iż to w kościele w Wiśniowej znajduje się serca Hugo Kołłątaja, współtwórcy Konstytucji 3 Maja.
Wśród rodziców kibicujących młodym zawodnikom była Iwona Wiącek, która powiedziała, iż taka forma świętowania pozwala spotkać się w szerszym gronie, w miłej atmosferze. Z kolei Paweł Wojtasiewicz zauważył, iż piknik promuje zarówno krzewienie kultury, wątki historyczne ważne dla lokalnej społeczności, jak i aktywność fizyczną. Jego zdaniem, te elementy zostały ciekawie połączone.

Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć przypomniał związki Hugo Kołłątaja z Wiśniową, gdzie mieszkała jego rodzina. Podkreślił, iż Konstytucja 3 Maja w tamtych trudnych czasach wskazywała narodowi polskiemu na własną tożsamość i kształtowała nasz kraj, jako demokratyczne państwo.
– Chociaż niedługo to trwało, bo potem były zabory, to jednak ten dokument pozostawił podwaliny do odrodzenia się Polski – ocenia burmistrz.
W Pałacu w Wiśniowej znajduje się Izba Pamięci Hugo Kołłątaja z pamiątkami po nim i innymi eksponatami przypominającymi Sejm Wielki. Uczestnicy pikniku chętnie zwiedzali to miejsce, jak i cały pałac, gdzie jest m.in. wystawa archiwalnych fotografii Staszowa. Piknik częściowo zakłóciły intensywne opady deszczu, wtedy wszyscy szukali schronienia we wnętrzach pałacowych. Po ustaniu opadów – program został wznowiony. Piknik zwieńczył się koncertem pt. „Poezja Adama Mickiewicza i Arcydzieła Muzyki Polskiej”. Do godz. 22.00 potrwa natomiast zabawa taneczna z zespołem.













AUDYCJA