Kiedy warto wybrać magazyn energii 10 kW do fotowoltaiki?
Magazyny energii mają przede wszystkim pomóc zwiększyć poziom autokonsumpcji, czyli ilości zużywanej energii elektrycznej. Zamiast oddawać prąd do sieci i odkupywać po niepewnej stawce lub z potrąceniem prowizji, jego niespożytkowana część jest gromadzona w akumulatorze, z którego pobiera się prąd w okresach zwiększonego zapotrzebowania.
Moc większości domowych instalacji fotowoltaicznych oscyluje w przedziale między 10 a 15 kWh. To, czy magazyn energii 10 kW (a adekwatnie 10 kWh, ponieważ w tym przypadku chodzi o pojemność, a nie generowaną moc) w danym przypadku okaże się wystarczający, zależy od wielu czynników.
Potrzebna jest analiza, ile energii:
- w ciągu dnia produkuje instalacja fotowoltaiczna,
- jest zużywane w dzień (kiedy magazyn jest ładowany) i w godzinach nocnych (kiedy akumulator stopniowo oddaje zapasy prądu).
Moc modułów powinna być określona tak, aby zapewnić naładowanie magazynu energii w możliwie największym stopniu. Dlatego już na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej warto przewidzieć (przynajmniej w przybliżeniu) zapotrzebowanie na prąd i pod tym kątem wybierać magazyn energii.
Dobrym pomysłem jest przewidzenie niewielkiego naddatku produkowanego prądu nad potrzebami i możliwościami magazynu. W ten sposób możliwa jest późniejsza instalacja nowego urządzenia elektronicznego w domu lub np. stacji ładowania samochodu EV, bez straty efektywności.
Magazyny energii o mocy 10 kW to kompromisowe rozwiązanie dla osób, które chcą zabezpieczyć dostęp do energii elektrycznej, ale bez konieczności ponoszenia bardzo wysokich kosztów i uzyskiwania wpisu do rejestru magazynów energii.
Na ile wystarczy magazyn energii 10 kW?
Określenie czasu, przez jaki wystarczy w pełni naładowany magazyn energii o pojemności 10 kWh, nie jest możliwe bez znajomości zapotrzebowania na energię elektryczną wszystkich sprzętów domowych.
Pokażmy to na prostym przykładzie. W ciągu godziny:
- komputer stacjonarny zużywa około 0,5 kWh;
- lodówka w trybie czuwania zużywa około 0,06 kWh;
- telewizor o mocy 25 W (LED-owy) pobiera około 0,003 kWh.
Za przeciętne zapotrzebowanie na prąd w trzyosobowej rodzinie przyjmuje się przedział między 1200 a 3500 kWh rocznie, a uśredniając – 2500 kWh. Po przeliczeniu na jeden dzień otrzymujemy wartość 6,8 kWh dziennie (choć oczywiście zużycie będzie znacznie większe w dzień niż w nocy).
Zakładając, iż godzinowe zapotrzebowanie na energię wynosi 2 kWh, magazyn energii o pojemności 10 kWh powinien zapewnić zasilanie na około 5 godzin. W praktyce zwykle będzie to raczej kilkanaście godzin, ponieważ godzinowe zużycie prądu jest niższe.
Oczywiście są to jedynie szacunkowe kalkulacje, ponieważ ilość zużywanej energii dynamicznie się zmienia (nawet jeżeli zmiany te zachodzą w nieznacznym zakresie).
Można szacować, iż pojemność 10 kWh dla magazynu będzie odpowiednia dla fotowoltaiki o mocy 7–8 kWp. Dla większej może nie być wystarczający. Z kolei słabsza PV spowoduje, iż albo akumulator nigdy nie będzie się ładował w pełni albo też będzie się to działo bardzo wolno.
Ile kosztuje magazyn energii 10 kW?
Cena magazynu energii o pojemności 10 kWh może wahać się od kilkunastu (10–11) do choćby kilkudziesięciu (35–40) tysięcy złotych. Skąd bierze się taka rozpiętość cenowa?
O cenie decyduje przede wszystkim zastosowana technologia ogniwa i rodzaj samego akumulatora.
Magazyn energii może być wyposażony w dodatkowe funkcje jak np.:
- zabezpieczenie na wypadek awarii sieci elektroenergetycznej,
- rozbudowane zabezpieczenia, które gwarantują bezpieczeństwo podczas użytkowania urządzenia.
Na wysokość ceny za magazyn wpływa również jakość wykorzystanych komponentów, renoma producenta, czas i zakres udzielonej gwarancji. Najdroższe zwykle są te magazyny, w których bateria cechuje się długim czasem działania, szybkim ładowaniem, brakiem efektu pamięci i możliwością wydajnej pracy choćby w skrajnych temperaturach.
Na pytanie o to, ile pieniędzy przeznaczyć na magazyn energii, każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie sam. choćby jeżeli Twoim priorytetem nie jest zakup high-endowego urządzenia z myślą o totalnym blackoucie, wybór najtańszego rozwiązania najprawdopodobniej spowoduje, iż magazyn starczy na krótki czas lub nie będzie spełniał oczekiwań. W efekcie potrzebny będzie zakup kolejnego.
W szóstej odsłonie programu Mój Prąd właściciele fotowoltaiki mogą liczyć na dofinansowanie systemu PV, gdy nabywają go wraz z magazynem energii.
Jak wybrać magazyn energii 10 kW?
Pojemność to tylko jeden z wielu parametrów, jakie charakteryzują magazyny energii. Wybierając ten element instalacji fotowoltaicznej, zwróć również uwagę na:
- technologię wykonania – dużą popularnością cieszą się m.in. akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (liFePo), które wyróżniają się wysoką gęstością energetyczną;
- żywotność – dobry akumulator to taki, który wytrzymuje przynajmniej 15–20 lat, a najlepiej jeszcze dłużej;
- możliwość podłączenia kilku akumulatorów w jednym urządzeniu;
- gwarancję na produkt – czas jej trwania i zakres;
- sprawność – procentowo określona część zmagazynowanej energii, jaka może zostać odzyskana i przekształcona na powrót w prąd przemienny (powinna wynosić około 97–99%).
Jakie są wymiary magazynu energii 10 kW?
Część osób korzystających z fotowoltaiki rezygnuje z korzyści, jakie niosą ze sobą magazyny energii nie tylko ze względu na koszty takiej inwestycji. Obawiają się również konieczności zakupu kolejnego sprzętu, którego wymiary mogą wydawać się bardzo duże. Czy rzeczywiście na magazyn energii 10 kWh trzeba wygospodarować odrębne pomieszczenie?
Okazuje się, iż wcale nie, a urządzenie z powodzeniem zmieści się w kotłowni lub garażu. Z reguły wymiary obudowy nie przekraczają kilkudziesięciu centymetrów w poziomie i głębokości oraz około 120–130 cm w pionie. Obawy o brak miejsca są więc nieuzasadnione.
Pamiętaj jednak, iż jest to urządzenie dosyć ciężkie. Masa typowego magazynu energii o pojemności 10 kWh wynosi około 120–140 kg.
Jak długo ładuje się magazyn energii 10 kW?
Czas ładowania magazynu energii jest ściśle związany z tym, ile prądu są w stanie wytworzyć moduły fotowoltaiczne. Zakładając, iż instalacja wygeneruje przynajmniej 10 kWh energii, akumulator – przy bardzo niskim zapotrzebowaniu na prąd – naładuje się w niespełna godzinę. (Oczywiście przyjmując, iż występuje równomierne i optymalne nasłonecznienie na wszystkie ogniwa i każde z nich jest w stanie pracować z pełną wydajnością).
Pamiętaj, iż na tempo ładowania akumulatora ma wpływ technologia jego wykonania, czyli rodzaj użytej baterii. Jedne rozwiązania mogą być bardziej efektywne niż inne.
Czy warto inwestować w magazyn energii do fotowoltaiki?
Mądrze wybrany magazyn energii to ogrom korzyści dla inwestora.
Przede wszystkim inwestycja w odnawialne źródła energii zwraca się w jeszcze większym stopniu niż dotychczas. Urządzenie przydaje się przede wszystkim w godzinach nocnych, ponieważ nie musisz czerpać prądu z sieci OSD. W praktyce oznacza to niższe rachunki za energię, która stopniowo drożeje i – według prognoz ekonomistów – będzie drożała nadal.
Magazyn gwarantuje też większe bezpieczeństwo energetyczne. To niezastąpiona pomoc w przypadku pracy w trybie home office lub w sytuacji, kiedy w domu musi nieustannie działać aparatura medyczna.
Ceny magazynów energii konsekwentnie maleją od lat, w miarę jak rośnie zainteresowanie konsumentów, a stosowane technologie stają się coraz bardziej nowoczesne. jeżeli ten trend się utrzyma, akumulatory do PV zaczną pojawiać się w wielu gospodarstwach domowych.
Odkryj magazyny energii SolarEdge
Firma SolarEdge ma w swojej ofercie zarówno klasyczne magazyny energii w wersji 400 V oraz 48V, jak i urządzenia wspierające zasilanie awaryjne. Modele 400 V zapewniają wysokowydajne magazynowanie prądu elektrycznego w obie strony (94,5%). Możliwe jest połączenie do trzech magazynów z jednym falownikiem w celu zwiększenia możliwości instalacji PV. Firma wykorzystuje niezwykle bezpieczną technologię – jej magazyny energii spełniają wymagania przeciwpożarowej normy UL9540A.
Modele 48 V są jeszcze bardziej wydajne – sprawność choćby do 95,4%. Pozwalają na połączenie do 5 magazynów na jeden falownik. Oba rozwiązania integrują się z systemem SolarEdge Home i mają aż 10-letnią gwarancję (zaś wariant magazynu z zasilaniem awaryjnym 12-letnią). Dzięki bezprzewodowej komunikacji z falownikiem możliwe jest ograniczenie okablowania.