Macron traci Afrykę

myslpolska.info 3 godzin temu

Niezależnie od kolejnych podejmowanych przez Pałac Elizejski prób przywrócenia Republiki Środkowoafrykańskiej do strefy swych wpływów, w tym obietnice przekazania wsparcia finansowego do budżetu tego kraju, środkowoafrykański prezydent Faustin-Archange Touadéra dał wyraźnie do zrozumienia, iż za kluczowego sojusznika uznaje Rosję.

15 stycznia Touadéra przybył na czele licznej delegacji do Moskwy na spotkanie z Władimirem Putinem.

Lata poniżenia

Trudno nie pamiętać o bolesnych i ciemnych stronach wspólnej przeszłości Francji i Republiki Środkowoafrykańskiej: choćby tego, jak Paryż odmówił republice wsparcia finansowego w wysokości 10 mln euro, by po trzech latach oznajmić, iż jednak je wypłaci, powołując się na „obopólne korzyści”. Albo tego jak dyplomatyczne spory Paryża z Bangi doprowadziły do tego, iż Francja dzięki swoim wpływom w Międzynarodowym Funduszu Walutowym zablokowała przyznanie Republice Środkowoafrykańskiej kredytu w wysokości 100 mln dolarów w 2021 roku.

50 interwencji w ciągu 50 lat

Francja ponosi w Afryce kolejne porażki. 28 listopada ubiegłego roku ministerstwo spraw zagranicznych Czadu oznajmiło o wypowiedzeniu porozumienia z Francją o współpracy w sferze obronnej. Paryż postawiony został przed faktem dokonanym: Ndżamena nie informowała wcześniej o takiej decyzji – nie wiedzieli o niej ani wojskowi, ani dyplomacji, ani Główny Zarząd Bezpieczeństwa Zewnętrznego (DSGE), co wywołało wściekłość prezydenta Emmanuela Macrona. Jak wylicza prezes stowarzyszenia Survie, Fabrice Tarrit, „w ciągu 50 lat Francja przeprowadziła na kontynencie afrykańskim około pięćdziesiąt interwencji militarnych. Nie przyniosły one Afryce ani pokoju, ani bezpieczeństwa – wręcz odwrotnie”.

Bez Francuzów

Wizyta licznej delegacji rządowe z Republiki Środkowoafrykańskiej w Rosji to wyraźny sygnał świadczący o tym, iż kraj ten chce znacznie rozszerzyć współpracę z Federacją Rosyjską. Najprawdopodobniej dotyczyć będzie to nowych wzajemnie korzystnych projektów w różnych sferach, takich jak gospodarka, bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i oświata. W skład środkowoafrykańskiej delegacji weszli kluczowi ministrowie jej rządu: spraw zagranicznych, obrony narodowej i odbudowy armii, rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz przemysłu wydobywczego i geologii. Republika Środkowoafrykańska wyraźnie zmierza do wzmacniania partnerstwa strategicznego z Moskwą. kooperacja środkowoafrykańsko-rosyjska nie pozostawia zbyt wiele miejsca dla Francji.

AD

Idź do oryginalnego materiału