Macron po rozmowie z Chinami o Ukrainie: Podzielamy ten sam cel

5 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna-ue/news/macron-po-rozmowie-z-chinami-o-ukrainie-podzielamy-ten-sam-cel/


Tuż przed wizytą w Azji Emmanuel Macron rozmawiał z Xi Jinpingiem o sprawach, które dzielą i łączą Francję z Chinami — od ceł na koniak po pokój na Ukrainie. O czym jeszcze dyskutowali dwaj światowi przywódcy?

Wczoraj (22 maja), w przeddzień swojej podróży do Azji Południowo-Wschodniej, prezydent Francji Emmanuel Macron odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Rozmowa – zainicjowana przez stronę francuską – koncentrowała się na kluczowych aspektach współpracy dwustronnej oraz wyzwaniach na arenie międzynarodowej, takich jak wojna na Ukrainie i konflikt Izraelsko-Palestyński.

„Potwierdziłem chęć Francji, aby kontynuować budowanie silnych relacji gospodarczych z Chinami. W tym względzie chińskie inwestycje są mile widziane we Francji. Nasze firmy muszą zatem korzystać z uczciwych warunków konkurencji w obu naszych krajach. To najważniejszy punkt”, napisał prezydent Macron na platformie X.

On the eve of my trip to Southeast Asia, I spoke today with President Xi Jinping about our trade relations and key international issues.

I reaffirmed France’s desire to continue building a strong economic relationship with China. In this regard, Chinese investments are welcome…

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) May 22, 2025

Walka o koniak – symbol i stawkę handlową

Jednym z głównych tematów rozmowy był spór handlowy wokół koniaku – sztandarowego produktu francuskiego eksportu, który od miesięcy pozostaje przedmiotem napięć w relacjach chińsko-francuskich.

W styczniu styczniu roku Pekin wszczął śledztwo antydumpingowe wobec europejskich marek brandy, w tym koniaku. Francja odebrała ten krok jako retorsję za wsparcie Unii Europejskiej dla ceł na chińskie samochody elektryczne.

„Uzgodniliśmy, iż będziemy działać jak najszybciej w kwestii koniaku, który jest niezbędny dla naszych producentów.” — napisał prezydent Francji

Warto przypomnieć, iż koniak od dawna jest ważnym elementem symboliki i dyplomacji w relacjach chińsko-francuskich. Podczas wizyty Xi Jinpinga w Paryżu w maju ubiegłego roku prezydent Macron wręczył mu w prezencie właśnie butelkę tego prestiżowego trunku.

Koniak nie tylko reprezentuje francuskie dziedzictwo kulturowe, ale też jest towarem o istotnym znaczeniu handlowym – w Chinach znajduje szerokie grono odbiorców wśród klasy średniej i wyższej, a eksport do Państwa Środka stanowi istotny procent przychodów francuskich producentów.

Nowa faza współpracy i strategiczne partnerstwo

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL Xi Jinping wyraził zadowolenie z postępów we współpracy od czasu swojej ubiegłorocznej wizyty w Paryżu.

Wskazał na potrzebę zacieśniania współpracy w tradycyjnych sektorach, takich jak lotnictwo, energetyka jądrowa i kosmos, oraz poszerzania jej o nowe obszary – gospodarkę cyfrową, zielone technologie, biofarmaceutyki i tzw. srebrną gospodarkę.

— Obie strony muszą zintensyfikować komunikację strategiczną, budować konsensus i wykorzystywać okazje do pogłębiania współpracy — powiedział Xi.

Wspólna odpowiedzialność w trudnych czasach

Nie zabrakło również tematów związanych z polityką międzynarodową. Macron i Xi wymienili poglądy na temat wojny na Ukrainie.

Podzielamy ten sam cel w odniesieniu do wojny prowadzonej przez Rosję na Ukrainie: trwały i silny pokój. Zaczyna się on od natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni”, zaznaczył Macron.

Obaj liderzy poruszyli też temat konfliktu na Bliskim Wschodzie. Macron zapowiedział współpracę z Chinami przy organizacji międzynarodowej konferencji pokojowej poświęconej rozwiązaniu dwupaństwowemu dla Izraela i Palestyny. Wydarzenie, którego współgospodarzami będą Francja i Arabia Saudyjska, odbędzie się w czerwcu w Nowym Jorku.

Xi Jinping przypomniał, iż zarówno Chiny, jak i Francja – jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ – ponoszą szczególną odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego ładu.

— Im bardziej złożona staje się sytuacja międzynarodowa, tym bardziej Chiny i Francja powinny podejmować adekwatne decyzje strategiczne i wspólnie działać jako wiarygodna siła na rzecz utrzymania porządku międzynarodowego — podkreślił chiński prezydent.

Przywódcy poruszyli również temat konferencji ONZ na temat oceanów. Macron wyraził zadowolenie z potwierdzenia udziału delegacji chińskiej na wysokim szczeblu, co – jak zaznaczył – świadczy o rosnącym zaangażowaniu Chin w kwestie środowiskowe.

Choć rozmowa Macron–Xi miała charakter roboczy, była wyraźnym sygnałem, iż oba kraje – mimo różnic interesów i napięć – są gotowe do konstruktywnego dialogu.

Idź do oryginalnego materiału