Ma 100 lat i serce dla ludzi. Czesława Kukuś odznaczona Złotym Krzyżem Małopolski

5 godzin temu

Wzruszająca uroczystość, wielkie słowa uznania i zasłużone odznaczenie – 18 lipca w Gorlicach Czesława Kukuś, obchodząca w tym roku 100. urodziny, została uhonorowana Złotym Krzyżem Małopolski. To prestiżowe wyróżnienie przyznał samorząd województwa osobom, które swoim życiem i działaniami przysłużyły się Małopolsce.

Żywa legenda Małopolski

Uroczystość odbyła się w obecności najbliższych oraz osób, z którymi Pani Czesława przez lata współpracowała. Odznaczenie wręczył wicemarszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, towarzyszyła mu wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz. – Pani Czesława Kukuś jest żywym świadectwem historii Małopolski – jej odwaga, zaangażowanie i bezinteresowna służba drugiemu człowiekowi są wzorem dla nas wszystkich – podkreślał Kozłowski.

Konspiracja, społecznictwo i siła wspólnoty

Czesława Kukuś urodziła się 18 lipca 1925 roku w Krygu. Jej rodzina była związana z przemysłem naftowym, a przed wojną wybudowała w Gorlicach willę „Stefania”, która podczas okupacji stała się miejscem tajnego nauczania. W tych konspiracyjnych zajęciach uczestniczyła również młoda Czesława, ryzykując życiem dla nauki i wolności.

Po wojnie przez dekady oddawała się pracy społecznej – m.in. jako sekretarz Zarządu Osiedla nr 6 Zawodzie w Gorlicach. Była autorytetem i mentorką dla kolejnych pokoleń samorządowców, osobą pełną wiedzy, taktu i życzliwości. Zawsze blisko ludzi, zawsze gotowa nieść pomoc i dobre słowo.

Dama Złotego Wieku

Wieloletnia członkini PTTK, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, Klubu „Ekstrim” oraz Uniwersytetu Złotego Wieku. W 90. urodziny otrzymała tytuł „Damy Złotego Wieku”, a choć w 2018 roku wycofała się z aktywnej działalności, do dziś utrzymuje kontakt ze słuchaczami i śledzi wykłady.

Jubileusz 100-lecia uświadamia nam, iż Pani Czesia swoją solidną i wytrwałą pracą wniosła ogromny wkład w budowanie naszej lokalnej wspólnoty, ale też wspólnoty jaką jest Małopolska – zaznaczyła wiceprzewodnicząca Wójtowicz.

Wzór do naśladowania

Złoty Krzyż Małopolski trafił w ręce osoby, która swoim życiem pokazuje, iż życzliwość, odpowiedzialność i troska o drugiego człowieka mają realną moc zmieniania świata. Uroczystość była nie tylko gestem wdzięczności, ale i momentem głębokiej refleksji nad historią, wspólnotą i wartością służby dla innych.

Źródło i fot.: UMWM

Idź do oryginalnego materiału