Dziś świętowanie rozpoczynają mieszkańcy gminy i miasta Lwówek Śląski. Najbliższe dni będzie hucznie i wesoło. Jakie wrażenia?
Lwóweckie Lato Agatowe to święto mieszkańców gminy i miasta Lwówek Śląski. Wydarzenie zostało zapoczątkowane w 1998 roku. Inicjalnie skupiało się na spektaklach teatralnych na świeżym powietrzu oraz niewielkiej giełdzie minerałów z zaledwie trzema stoiskami, ale gwałtownie ewoluowało w największą imprezę mineralogiczną w Polsce. Od czwartej edycji LLA przyjęło jako wiążący kierunek ten geologiczno- mineralogiczny. Giełda minerałów stała się kluczowym elementem, a do programu dołączyły warsztaty, sympozja i wystawy tematyczne.
Dziś LLA przyciąga nie tylko kolekcjonerów, ale również mieszkańców i turystów. Dla jednych magnesem są kamienie, dla innych biżuteria, jeszcze inni przyjeżdżają by się pobawić w wesołym miasteczku, a są też i tacy, których przyciągają wyłącznie wieczorne koncerty gwiazd.
Trwające od ponad ćwierć wieku wydarzenie, co jakiś czas zmienia swoje oblicze. Z uwagi na rozrost, od 2022 roku impreza była podzielona na dwie części. Ta mineralogiczna odbywała się w rynku, a ta rozrywkowa na stadionie miejskim. To z jednej strony generowało konieczność przemieszczania się między strefami, ale z drugiej zapewniało komfort i bezpieczeństwo, na które po wydarzeniach m.in. w Gdańsku w trakcie WOŚP, gdzie śmierć poniósł prezydent Adamowicz, służby odpowiadające za zabezpieczenie kładą szczególny nacisk. Ponadto rozłożenie imprezy na dwie lokalizacja sprawiało, iż rozkładał się także ruch samochodowy.
W bieżącym roku decyzją burmistrza Kobiałki główna scena wróciła na rynek miejski. To tu zlokalizowane są stragany z kamieniami, rękodziełem, budki z jedzeniem i piwem. I to tu znajduje się też scena główna.
W piątkowy wieczór 11 lipca 2025 roku odbyło się oficjalne otwarcie XXVI Lwóweckiego Lata Agatowego. Przed sceną spotkać można było głównie zaproszonych gości – radnych, burmistrzów ościennych gmin, przedstawicieli miast partnerskich, czy polityków. Ich przemowy ze sceny dotarły zaledwie do garstki widzów.
Niestety, podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym Kobiałka zdecydował, iż oficjalnego otwarcia nie będzie poprzedzała mająca długie tradycje Parada Poszukiwaczy Skarbów, która była jednym symboli towarzyszących temu świętu, ale również znakomitą okazja do promocji kultury, tradycji i dorobku. W paradzie udział brali nie tylko górnicy i poszukiwacze agatów. Szli w niej mieszkańcy, dzieci z lokalnych klubów sportowych i szkół, prezentowały się miejscowe zespoły folklorystyczne, stowarzyszenia, mieszkańcy sołectw, motocykliści, … Po raz ostatni parada była organizowana jeszcze za poprzedniej burmistrz.
Piątkowy wieczór zdominowany został przez pogodę. Deszcz, który ma towarzyszyć nam przez najbliższe dni zniechęcił wiele osób przed wyjściem na rynek miejski. Stragany zostały przykryte folią, przed budkami z jedzeniem nie ma kolejek.
Ciekawostką pierwszego dnia #LLA2025 był z pewnością występ grupy DLW Projekt złożonej z mieszkańców miasta – tych obecnych jak i tych byłych, których pasją i sposobem na wyrażenia siebie jest rap.
Gwiazdami pierwszego dnia LLA są Louis Villain oraz Vix.N
Jak Wam podoba się tegoroczne święto mieszkańców Lwówka Śląskiego?
[See image gallery at lwowecki.info]