LUDZIE: Nie żyje były prezydent Niemiec Horst Köhler. Urodził się w Skierbieszowie, wiele razy odwiedzał Zamość. Miał 81 lat

tygodnikzamojski.pl 4 godzin temu

Horst Köhler urodził się 22 lutego 1943 roku w Skierbieszowie, dokąd z rumuńskiej Besarabii (tereny Mołdawii) przesiedleni zostali mieszkający tam osadnicy niemieccy, w tym jego rodzice Elisabeth i Eduard Köhler z szóstką dzieci. Stało się tak na podstawie porozumienia Ribbentrop-Mołotow, które zezwalało Sowietom także na zagarnięcie części Rumunii, a hitlerowskie Niemcy obligowało do przesiedlenia stamtąd ludności niemieckiej. Rodzina Köhlerów zajęła dom wcześniej siłą wypędzonych ze Skierbieszowa Polaków. To tu urodził się przyszły prezydent Niemiec. Köhlerowie mieszkali w Skierbieszowie ponad rok, potem uciekli przed nadchodzącą Armią Czerwoną. W okolicach Lipska prowadzili małe gospodarstwo, które stracili w wyniku przymusowej kolektywizacji. W 1953 r. uciekli z NRD, przedostając się do Berlina Zachodniego. Kolejne cztery lata spędzili w obozach dla uchodźców. Ostatecznie na stałe osiedli w Badenii-Wirtemberdze. Jak wspominał prezydent Köhler, jego matka zawsze uważała, iż padli ofiarą zbrodni Hitlera.

Z wykształcenia Horst Köhler był ekonomistą, który w 1990 r. został sekretarzem stanu w ministerstwie finansów, a w 2000 r. objął stanowiska szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Po wyborze na prezydenta w 2004 roku w pierwszą podróż zagraniczną udał się najpierw do Warszawy. Podobnie postąpił po reelekcji w 2009 roku.
- Pragnę dać sygnał, iż Polska leży mi na sercu – powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.
Kilkakrotnie był w Zamościu i Skierbieszowie (m.in. w rocznicę wysiedleń).

„Pamiętam jego ostatnią wizytę w Zamościu w maju zeszłego roku, kiedy wspólnie ze starostą zamojskim Stanisławem Grześko oraz rektorem Akademii Zamojskiej dr. hab. Pawłem Skrzydlewskim przyjmowaliśmy tego wyjątkowego gościa w gmachu odnowionej Akademii Zamojskiej oraz w zamojskim ratuszu. Gość uczestniczył w sympozjum naukowym ,,Historia - Europa – Bezpieczeństwo'' – napisał na Facebooku prezydent Zamościa Rafał Zwolak.

„Z jednej strony mam cały czas świadomość tego, co Niemcy uczynili na tym terenie podczas ostatniej wojny. Świadomość tego, iż w bestialski sposób zamordowali tylu Polaków, Żydów i obywateli wielu narodowości. I jest to, niestety, uczucie winy i wstydu. Z drugiej strony, gdy jestem tutaj, na zamojskiej ziemi, odczuwam wielką przyjaźń, gościnność, dobre rozmowy. Za każdym razem ze świadomością, iż powinienem poświęcać wciąż swoją energię i siły do budowania dobrych relacji pomiędzy narodami polskimi i niemieckimi. Traktuję to - i tak czuję - jako swój obowiązek wobec tego, co wydarzyło się w przeszłości – Rafał Zwolak przypomniał wymowne słowa Horsta Köhlera.

„To on wspólnie z władzami powiatu Schwäbisch Hall realizował wiele projektów, by pamięć o Dzieciach Zamojszczyzny była przekazywana młodemu pokoleniu, także w Niemczech.
Szczególnie pamiętam poruszający pobyt Prezydenta Niemiec na Rotundzie Zamojskiej. Za każdym razem, gdy był w Zamościu, oddawał hołd wszystkim tam zamordowanym. Zawsze na dłużej zatrzymywał się w celi poświęconej dzieciom. Po raz pierwszy była tam w towarzystwie Prezydenta Marcina Zamoyskiego, ja, jako gospodarz miasta, byłem z nim po raz ostatni” – przekazał we pisie prezydent Zamościa.

„Żal, iż odszedł człowiek, który doceniał dbanie o dobre polsko-niemieckie relacje i żywo interesował się losem młodego pokolenia” – napisała z kolei Agnieszka Jaczyńska, zamojska radna, córka Juliana Grudnia, prezesa zamojskiego Okręgu Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. To on jako Dziecko Zamojszczyzny przyjmował w Skierbieszowie Horsta Köhlera, gdy w 2011 roku po raz pierwszy odwiedził Skierbieszów.
„Po zakończeniu sesji w skierbieszowskim gimnazjum, po słowach mojego taty: "Niech nasze dzieci i wnuki żyją w pokoju i spokoju", serdecznie się uścisnęli” – przypomniała Agnieszka Jaczyńska, autorka albumu „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie".

Idź do oryginalnego materiału