Lublin zdobywa miano Europejskiej Stolicy Kultury 2029, pokonując konkurencję

2 dni temu

Lublin został oficjalnie ogłoszony Europejską Stolicą Kultury na rok 2029, wygrywając rywalizację z miastami takimi jak Bielsko-Biała, Katowice i Kołobrzeg. Prezydent Krzysztof Żuk podkreśla, iż to dowód na to, jak dużo potencjału mają ludzie z Lublina tworzący kulturę tej miejscowości.

Żuk szczególnie zwraca uwagę na ostatnie dwa lata pełne ciężkiej pracy i realizacji wartościowych projektów. Teraz przed miastem kilka lat intensywnych przygotowań do wcielania w życie idei opisanych w aplikacji konkursowej. Prezydent dziękuje wszystkim zaangażowanym w proces środowiskom za wkład w ten sukces – podkreślił w komunikacie dla mediów po oficjalnym ogłoszeniu wyników.

Obywatele Lublina mają nadzieję, iż tytuł ten przyczyni się do wzrostu liczby wydarzeń kulturalnych i promocji miasta. Jedna z mieszkanek dzieliła się swoimi oczekiwaniami z reporterem RMF FM, Dominikiem Smagą, wyrażając przekonanie, iż tytuł ten pomoże rozpropagować ich miasto i przyciągnie większą liczbę turystów, co z kolei wpłynie pozytywnie na samopoczucie mieszkańców.

Inna z mieszkanki Lublina podkreśliła, iż tytuł ten potwierdza status miasta jako znakomitego miejsca do życia, zwłaszcza dla studentów. Zauważyła, iż mimo sezonowych zmian, Lublin jest wciąż „supermiastem” i jej własnym domem.

Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina oraz pełnomocnik prezydenta ds. ESK 2029, zaznaczyła, iż zdobycie tytułu wiąże się ze szeregami pozytywnych zmian o aspekcie kulturalnym, gospodarczym i społecznym. Wskazała na doświadczenia innych miast, które pokazały, jak duży wpływ na rozwój ma nadanie takiego tytułu. To przede wszystkim setki wydarzeń przyciągających tysiące turystów i olbrzymia promocja w kraju i za granicą. Zwiększa to również szansy na pozyskanie funduszy europejskich na rozwój infrastruktury czy działalności prospołecznej i kulturotwórczej. To także początek wielu pozytywnych zmian odczuwalnych przez społeczność miasta na długie lata po obchodach.

Idź do oryginalnego materiału