Lublin łączy pokolenia. Bezpłatne wydarzenia dla wszystkich mieszkańców

5 godzin temu
Zdjęcie: Dzień Solidarności Międzypokoleniowej — plakat


Wspólne działania dla pokoleń – idea, która łączy

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej, ustanowiony przez Komisję Europejską w 2011 roku, promuje porozumienie między osobami w różnym wieku oraz tworzenie przestrzeni przyjaznej dla każdej grupy pokoleniowej. Lublin od lat aktywnie uczestniczy w obchodach tego święta, stawiając na integrację lokalnej społeczności.

– Nasze miasto co roku włącza się w to międzynarodowe święto, organizując różnego rodzaju spotkania międzypokoleniowe. Są one okazją do wzajemnego poznawania się i nawiązywania bliższych relacji pomiędzy starszymi i młodszymi pokoleniami lublinian – podkreśla Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Warsztaty, sztuka i wspólne dziedzictwo

Jednym z pierwszych punktów programu są warsztaty dziergania na drutach i szydełkowania, zaplanowane na poniedziałek, 28 kwietnia. To propozycja dla wszystkich – zarówno początkujących, jak i tych, którzy od lat tworzą rękodzieło.

Podczas warsztatów będzie można:

  • nauczyć się podstaw dziergania i szydełkowania,
  • wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami,
  • nawiązać nowe znajomości w przyjaznej, kreatywnej atmosferze.

Zajęcia odbędą się w Urban Lab Lublin przy ul. Spokojnej 2, w dwóch turach – o godz. 9.00 i 10.30. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych drutów i szydełek. Warsztaty realizowane są we współpracy z Zespołem Ośrodków Wsparcia, klubami seniora oraz centrum dziennego pobytu.

Tego samego dnia, o godz. 14.00, w tym samym miejscu odbędzie się otwarte spotkanie z cyklu „Spotkanie ze sztuką”. Historyk sztuki Barbara Czajkowska przybliży uczestnikom temat ceremoniału królewskiego na dworach w Polsce. To wyjątkowa okazja, by poznać polską historię z perspektywy dworskich tradycji i rytuałów.

Zapisy na wszystkie wydarzenia prowadzone są do 25 kwietnia pod numerami telefonu: 81 466 2064 oraz 81 466 2069. Liczba miejsc jest ograniczona.

Koncert, który połączy pokolenia

Kolejnym ważnym punktem programu będzie koncert międzypokoleniowy organizowany przez Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 29 kwietnia o godz. 16.00 w sali koncertowej szkoły przy ul. Narutowicza 32a (wejście od ul. Mościckiego).

Publiczność usłyszy utwory wokalne i instrumentalne w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli. W programie m.in. dzieła Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Henryka Wieniawskiego – twórców, których muzyka nie zna granic pokoleń.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne od środy, 23 kwietnia, w godz. 8.00–15.00 w siedzibie Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 23 (pok. 107).

Wspólne dzierganie, słuchanie muzyki czy rozmowy o sztuce – to tylko przykłady tego, jak różne pokolenia mogą się spotkać i inspirować nawzajem. Czy planujesz wziąć udział w którymś z wydarzeń? A może masz pomysł na inne działania łączące ludzi niezależnie od wieku? Podziel się swoją opinią w komentarzu lub udostępnij artykuł innym mieszkańcom Lublina.

Idź do oryginalnego materiału