Rekord sprawności paneli PV należy do LONGi
Firma LONGi Green Energy, specjalizująca się w rozwiązaniach fotowoltaicznych, ogłosiła. Nowy panel fotowoltaiczny LONGi, z serii HPBC 2.0 uzyskał rekordową sprawność na poziomie 25,4%. Wynik został potwierdzony przez Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (Fraunhofer ISE) – prestiżową instytucję w dziedzinie certyfikacji technologii PV.
Warto podkreślić, nowy rekord odnosi się do całych modułów krzemowych, a nie pojedynczych ogniw, których sprawność może sięgać wyższych poziomów, choćby ponad 27%. Jednak proces składania ogniw w moduł, skutkuje pewnymi stratami sprawności. Dlatego osiągnięcie 25,4% sprawności dla całego modułu uznawane jest za przełomowe w tej technologii.
Technologia HPBC (Hybrid Passivated Back Contact), która jest rdzeniem modułu HPBC 2.0, stanowi rozwinięcie technologii tylnego kontaktu. Jest to sprawdzone rozwiązanie w fotowoltaice, pozwalające na uzyskanie wyższej efektywności energetycznej.
Detronizacja technologii Maxeona
Wcześniejszy rekord w sprawności modułów krzemowych należał do Maxeon Solar Technologies (marki wydzielonej z Sunpower). Panel Maxeon 7 osiągnął sprawność 24,7%. Moduł ten, wykorzystujący technologię IBC (Interdigitated Back Contact), uzyskał potwierdzenie wyników od amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL). Technologia IBC, od lat dominująca w rankingach sprawności, umożliwia skuteczniejsze przechwytywanie światła, dzięki konstrukcji eliminującej przedni kontakt ogniwa.
Znaczenie nowego rekordu dla rynku PV
LONGi Green Energy jest pierwszą chińską firmą, która od momentu rozpoczęcia rejestracji rekordów modułów w 1988 roku osiągnęła najwyższą sprawność paneli fotowoltaicznych (krzemowych).
Przełom LONGi Green Energy nie tylko wyznacza nowy standard w produkcji modułów, ale także przesuwa granicę sprawności, otwierając drogę do efektywniejszych rozwiązań energetycznych. W praktyce oznacza to większy uzysk z paneli fotowoltaicznych przy mniejszej powierzchni. To bezpośrednio przełoży się na opłacalność instalacji fotowoltaicznych zarówno w zastosowaniach komercyjnych, jak i w skali przemysłowej.