Limanowski magistrat będzie musiał zwrócić 2 mln złotych, które otrzymał na termomodernizację zaplecza noclegowego Limanowskiego Domu Kultury. To efekt przeprowadzonej przez resort kultury kontroli.
Środki otrzymane przez limanowski magistrat pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Inwestycji B1.1.4 „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej” Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
Celem tego przedsięwzięcia było wsparcie w zakresie kompleksowej, głębokiej modernizacji energetycznej w budynkach użyteczności publicznej, w tym wypadku Limanowskiego Domu Kultury.
Remont ten został przeprowadzony i zakończony. Jednak obiekt został przystosowany do funkcji noclegowych, a nie, jak zakładał wniosek z przeznaczeniem na cele kulturalne. O czym na piątkowej sesji informowała radnych wiceburmistrz Katarzyna Aue – Kęsek.
Decyzja o której wspomniała wiceburmistrz Limanowej została wydana 10 czerwca. Miasto może dalej wymieniać się pismami z ministerstwem i próbować tłumaczyć w ten sposób zrealizowaną inwestycję lub też zwrócić środki w wysokości 2 mln zł. Po otrzymaniu ministerialnego pisma zapytanie w tej sprawie przyszło również z Ministerstwa Finansów.
Samorząd Limanowej ma jeszcze dwa dni na to, aby odnieść się do decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydaje się jednak, iż jedyną rozsądną decyzją, jaką może podjąć w obecnej chwili, to zwrot pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i rozpoczęcie działalności w wyremontowanym obiekcie.











