Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen poinformował wczoraj, iż na dzisiejsze przedpołudnie zaprosił lidera nacjonalistycznej i prorosyjskiej Austriackiej Partii Wolności (FPÖ) Herberta Kickla. Rozmowy mają dotyczyć powierzenia liderowi FPÖ misji utworzenia rządu.
— Będę przez cały czas robił, co w mojej mocy, aby zapewnić poszanowanie filarów naszej demokracji — zapewnił w niedzielę (5 stycznia) Alexander Van der Bellen.
Na razie Nehammer pozostaje na stanowisku
Prezydent zapowiedział jednocześnie, iż lider konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) Karl Nehammer pozostanie na stanowisku kanclerza do czasu uporządkowanego przekazania władzy. Ma to trwać kilka najbliższych dni, do czasu mianowania kanclerza przejściowego.
Nehammer ogłosił bowiem w sobotę (4 stycznia) wieczorem, iż zamierza zrezygnować ze stanowiska szefa rządu i przewodniczącego ÖVP. Miało to miejsce dzień po tym, jak liberalna partia Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) zrezygnowała z dalszych negocjacji, które miały doprowadzić do utworzenia rządu koalicyjnego bez skrajnie prawicowej FPÖ.
Herbert Kickl tym razem z misją utworzenia rządu?
Herbert Kickl, lider skrajnie prawicowej i populistycznej Wolnościowej Partii Austrii może więc dziś otrzymać misję stworzenia nowego rządu. — jeżeli nauczyłem się czegoś podczas mojej kadencji jako prezydenta, to tego, iż zawsze pojawiają się nowe sytuacje — powiedział Van der Bellen na konferencji prasowej tuż po spotkaniu z dotychczasowym kanclerzem.
Prezydent Austrii wyjaśnił, dlaczego — mimo iż liberałowie z NEOS zerwali w piątek negocjacje — nie zdecydował się na powierzenie misji utworzenia nowego rządu komuś innemu. — choćby po odejściu NEOS byłem przekonany, iż przez cały czas istnieje szansa na porozumienie. Chciałem oszczędzić naszej ojczyźnie „pustych przebiegów — tłumaczył. — Ale teraz koniec – podkreślił cytowany w mediach Van der Bellen.
Prezydent wyjaśnił również, iż do soboty nie chciał powierzyć tej misji Kicklowi, ponieważ Nehammer i Andreas Babler z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) kategorycznie wykluczali współpracę z liderem wolnościowców. — Sytuacja się zmieniła. Głosy w Partii Ludowej wykluczające współpracę z FPÖ pod przewodnictwem Herberta Kickla znacznie ucichły. Teraz otworzyły się nowe możliwości — tłumaczył Van der Bellen. Jednocześnie poinformował, iż na dziś na godz. 11 zaprosił Kickla do swojej siedziby.
Do niedzielnej zapowiedzi prezydenta nawiązał nowy przewodniczący ÖVP Christian Stocker. — Oczekuję, iż Kicklowi powierzone zostanie utworzenie rządu federalnego — oświadczył. Zapewnił też, iż jeżeli tylko ludowcy zostaną zaproszeni do rozmów na temat utworzenia nowego rządu, to na pewno nie odmówią.
FPÖ wygrała wrześniowe wybory
We wrześniowych wyborach parlamentarnych wygrała właśnie FPÖ uzyskując 28,8—procentowe poparcie. Na drugim miejscu znalazła Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) z 26,3 proc., a na kolejnych Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) – 21,1 proc., Forum Liberalne (NEOS) — 9,2 proc. i Zieloni — 8,3 proc.
Mimo wygranej FPÖ prezydent powierzył misję utworzenia rządu Karlowi Nehammerowi. Argumentował wtedy, iż chadecy i socjaldemokraci wykluczyli wejście do rządu z Kicklem jako premierem. — Ugrupowania te zarzucają tej partii ekstremizm, bliskie związki z Rosją, chęć ograniczenia roli kobiet w życiu publicznym czy posługiwanie się językiem, który pogłębia podziały społeczne — tłumaczył Van der Bellen.
Kanclerz Kickl wzmocni Putina
Obserwatorzy, którzy spodziewali się takiej decyzji Nehammera po zerwaniu rozmów koalicyjnych, podkreślają, iż zerwanie negocjacji wzmacnia przyjazną Rosji FPÖ. Politico przewiduje, iż skrajnie prawicowa FPÖ, która swoich politycznych oponentów nazywa „koalicją nieudaczników”, mogłaby w nowych wyborach liczyć na spektakularne zwycięstwo.
Zwraca przy tym uwagę, iż w ostatnich sondażach obserwuje się wyraźny wzrost poparcia w porównaniu z wyborami do Rady Krajowej. Tymczasem wygrana FPÖ mogłaby ułatwić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi prowadzenie nieprzyjaznej Europie polityki w samym jej środku.