Liczba dni ze smogiem zmniejszyła się, ale… to nie tylko dzięki walce o czyste powietrze

3 godzin temu

Urzędnicy z Wydziału Klimatu i Środowiska omówili wyniki pomiarów czterech miejskich stacji monitorujących jakość powietrza. Zlokalizowane przy ulicach Dąbrowskiego, Szwajcarskiej, Spychalskiego i Szymanowskiego stacje mierzą stężenia pyłu PM10, który jest jednym z głównych wskaźników smogu.

W ostatnich latach, dzięki łagodniejszym zimom oraz miejskim inicjatywom, liczba dni z przekroczeniem norm dla pyłu PM10 spadła – w 2023 roku odnotowano 15 dni przekroczenia, co jest znacznie mniej niż w latach wcześniejszych (2020 – 20 dni, 2021 – 34 dni, 2022 – 24 dni).

Przypomniano, iż Miasto prowadzi szereg programów, takich jak „Kawka Bis,” który oferuje mieszkańcom dofinansowanie do wymiany starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Ekodoradcy organizują spotkania i informują mieszkańców o możliwościach korzystania z ekologicznych źródeł energii, a także o akcjach takich jak „Trzymaj ciepło,” mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) kontynuuje termomodernizacje i wymiany źródeł ogrzewania w zasobach miejskich. w tej chwili realizowane są prace w kilkunastu budynkach, m.in. przy ulicach Szamarzewskiego, Gnieźnieńskiej, Bydgoskiej i Królowej Jadwigi, a także w Domu Tramwajarza. Na przyszłość planowane są inwestycje w takich lokalizacjach jak ul. Św. Marcin, Głogowska czy budynek Arkadii. W ubiegłym roku ZKZL wymienił ponad 430 źródeł ciepła, jednak na wymianę czeka jeszcze około 1600 urządzeń.

Przewodnicząca Komisji, Dorota Bonk-Hammermeister, poinformowała, iż temat smogu i działań przeciwdziałających jego skutkom będzie kontynuowany na kolejnym posiedzeniu komisji, kiedy to przewidziano również dyskusję nad możliwymi kolejnymi krokami.

Idź do oryginalnego materiału