Nawet od 25 do 30% zapotrzebowania miejskiej sieci ciepłowniczej w Leżajsku będzie pokrywane z użyciem biogazu. W czwartek została uruchomiona nowa instalacja, która jest pierwszym krokiem do zastąpienia węgla przez OZE.
Zakład Leżajsk został w 2017 r. przejęty przez Veolię Wschód, która ma w swoich planach osiągnięcie neutralności klimatycznej. Dzięki biogazowni miejska ciepłownia obniży emisje CO2 o 1260 t rocznie, a wykorzystanie węgla o 600 t. Projekt jest efektem współpracy z Enerbio Eco.
Więcej ciepła z OZE
Energio Eco w Leżajsku to firma dysponująca nowoczesną biogazownią rolniczą o mocy 0,9 MW. dzięki ciepłociągu każdego roku dostarczy ona 10 000 GJ energii do miejskiego systemu ciepłowniczego. W ten sposób rozprowadzana będzie ciepła woda, której głównym odbiorcą ma być spółdzielnia mieszkaniowa.
– Wspólny projekt przynosi korzyści zarówno partnerom, jak i lokalnej społeczności. Synergia pozwoli nam realizować kolejne cele klimatyczne, a mieszkańcy miasta będą oddychać czystszym powietrzem. Poprzez zagospodarowanie ciepła odpadowego z biogazowni będziemy mogli o 600 ton rocznie ograniczyć zużycie węgla w ciepłowni – mówi Edyta Żabczyńska, dyrektor ds. rozwoju, członek zarządu Veolii term.
Czytaj też: Biogazownie komunalne: czas na współpracę publiczno-prywatną
Ciepło pokryje 25-30% zapotrzebowania sieci ciepłowniczej. Enerbio Eco to inwestor i właściciel przyłącza do ciepłownia. Wykonanie instalacji zlecono Veolii Wschód.
– Biogazownia to nie tylko źródło energii odnawialnej, ale także korzyści środowiskowe i społeczne dla miasta i gminy. Dzięki tej inwestycji udowadniamy, iż lokalizacja biogazowni otwiera przed lokalną społecznością nowe możliwości w zakresie efektywnego wykorzystania energii oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju – mówi Edyta Kubczyk-Wnuk, dyrektor zarządzający Enerbio Eco.
Umowa na zakup zielonego ciepła została podpisana na 10 lat.
– Projekt z Enerbio Eco to duży krok w kierunku rezygnacji z węgla jako paliwa. Najistotniejsze efekty współpracy z biogazownią to pozyskanie zielonego ciepła, do tej pory nie wykorzystywanego, oraz zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw. Wykorzystanie lokalnie dostępnego źródła ciepła pozwala nam na częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych uwarunkowań geopolitycznych i tym samym zwiększa bezpieczeństwo w zakresie dostarczania ciepła dla mieszkańców miasta – mówi Janusz Lewicki, prezes zarządu Veolii Wschód.