Letnie Davos – Jedność, solidarność i kooperacja są jedyną drogą rozwoju

1 rok temu

W tym tygodniu warto było zwrócić uwagę na przemówienie programowe premiera Li Qianga (chin. 李强) otwierające 14. Annual Meeting of the New Champions, wydarzenie organizowane przez Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) w TianJin (天津). Konferencja znana jest jako Letnie Forum Davos, letnia edycja forum zimowego, organizowanego w Davos w Szwajcarii.

Hasło tegorocznej edycji: „Przedsiębiorczość: siła napędowa światowej gospodarki”.

­

Wygłaszając przemówienie inauguracyjne premier Li powiedział m.in.:

  • Po przejściu przez okres pandemii ludzie cenią bardziej niż wcześniej komunikację bezpośrednią i wymianę poglądów w osobistej dyskusji, ponieważ pandemia utrudniła spotkania twarzą w twarz. Chociaż pandemia minęła, przez cały czas istnieją sztuczne bariery komunikacyjne, które popychają świat w kierunku podziałów i konfrontacji. Różnorodność i różnice między cywilizacjami istnieją, ale zamiast stać się powodem wyobcowania, różnice te powinny stać się siłą napędową komunikacji i porozumienia. Premier Li wezwał wszystkie kraje do wzmocnienia dialogu, zniwelowania różnic i szukania konsensusu, aby uniknąć nieporozumień i błędnych kalkulacji.

  • Podkreślił, iż pandemia pokazała ludziom, iż w obliczu globalnego kryzysu w dzisiejszym świecie pełnym wzajemnych powiązań i zależności, wszystkie państwa są narażone na negatywne skutki takich zdarzeń, żadne z państw nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów w pojedynkę. “Jedność jest jedyną drogą”. Pandemia nie będzie ostatnim globalnym kryzysem. Świat stoi w obliczu zmian klimatycznych, ryzyka zadłużenia, spowolnienia wzrostu gospodarczego i rosnącej przepaści majątkowej. Stad zacieśniana powinna być solidarność i kooperacja między krajami w celu rozwiązania problemów i sprostania globalnym wyzwaniom. Nie ma innego wyjścia.

  • Po doświadczeniu różnych zwrotów w globalnej gospodarce, należy pielęgnować otwartość i współpracę. Według Li Qianga globalizacja gospodarcza jest trendem historycznym, a przyspieszony rozwój technologii cyfrowej, sztucznej inteligencji i innych nowych technologii stworzył korzystniejsze warunki dla tej globalizacji. “Świat nie powinien i nie może cofnąć się w izolację i odosobnienie”.

  • Jednoznacznie Li przeciwstawił się strategii “zmniejszania zależności, usuwania ryzyka” (decoupling i de-risking). Nazwał te koncepcje fałszywymi pseudo-propozycjami. Globalizacja uczyniła kraje świata współzależnymi, ale przyniosła zarazem korzyści dla powiązanych państw. Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się upolitycznianiu kwestii gospodarczych i handlowych oraz wzywają świat do współpracy w celu zapewnienia bardziej płynnych globalnych łańcuchów dostaw czy przemysłowych. Należy porzucić mentalności gry o sumie zerowej oraz powrócić na adekwatną ścieżkę kooperacji. Globalizacja sprawiła, iż światowa gospodarka stała się wspólnotą “ty we mnie” i “ja w tobie”, gospodarki krajowe są ze sobą powiązane, współzależne, wzajemnie się uzupełniają i wspólnie rozwijają, “co powinno być dobrą rzeczą, a nie złą”- podkreślił premier. “Razem umożliwiamy sobie wzajemny sukces”.

  • Jeśli pojawiają się ryzyka gospodarcze czy przemysłowe, to powinny być one oceniane przez firmy, przez biznes. One powinny mieć na tym polu najwięcej do powiedzenia. Należy pozostawić biznesowi możliwość dokonanie adekwatnego osądu i wyboru. Tego typu decyzjami nie powinny zajmować się rządy czy ich agendy, które przekraczają granice swoich kompetencji, upolityczniają, ideologizują temat zmniejszania ryzyka.

  • Premier Li wielokrotnie w swoim wystąpieniu użył słowa “bezpieczeństwo” jako pojęcia kluczowego w kontekście potrzeby “pielęgnowania pokoju i stabilności”. To kwestia niezwykle istotna dla wszystkich państw na świecie. Pokój i stabilność powinny być jeszcze bardziej cenione w obliczu niepokojów spowodowanych obecnymi konfliktami. Są one podstawowymi warunkami rozwoju, szczęścia mieszkańców wszystkich zakątków świata. Świat w tej chwili potrzebuje lepszej, efektywniejszej komunikacji, współpracy zamiast konfrontacji, otwartości zamiast izolacji i pokoju, a nie konfliktów.

  • Premier stwierdził na zakończenie, iż jest pewien, iż Chiny posiadają zdolność do osiągnięcia stałego i zrównoważonego rozwoju swojej gospodarki. Jego rząd jest gotowy do wspierania gospodarki rynkowej oraz wolnego handlu, aby kierować ekonomię ku większej integracji, wzmacniać jej odporność na kryzysy i zrównoważony rozwój. Chiny podejmą bardziej pragmatyczne inicjatywy w celu zwiększenia potencjału popytu krajowego, aktywowania dynamiki rynku, a także napędzania tutejszej gospodarki w dłuższej perspektywie. Państwo Środka przez cały czas będzie zapewniać silną dynamikę ożywienia gospodarczego i jego wzrostu na świecie.

  • Premier Li jest przekonany, iż Chiny osiągną tegoroczny cel wzrostu gospodarczego na poziomie około 5%. Obiecał przy tym, iż Chiny będą gospodarczo sukcesywnie się otwierać i tworzyć jeszcze bardziej przyjazne warunki dla inwestycji zagranicznych.

(一)1. Optymizm Premiera Li Qiang, co do tempa rozwoju Chin i wzrostu PKB w 2023 roku podzielają również największe amerykańskie banki oraz instytucje finansowe.

  • Goldman Sachs przewiduje zwiększenie PKB Chin w tym roku o 5,4%,
  • UBS o 5,2%,
  • Bank of America o 5,7%,
  • JPMorgan o 5,5%,
  • Nomura o 5,1%,
  • Standard Chatered o 5,4%.

Bank Światowy (World Bank) prognozuje wzrost chińskiego PKB o 5,6%. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (International Monetary Fund) o 5,2%.

Dla informacji, według agencji rankingowej Standard & Poor’s (S&P) PKB w Polsce w bieżącym roku wzrośnie do 1,1%.

(二)2. Letnie Forum Davos w TianJin odbywało się od 27 do 29 czerwca w otwartym formacie, po raz pierwszy od trzech lat. Wzięło w nim udział ponad 1500 uczestników, liderów biznesu, szefów korporacji międzynarodowych, naukowców, ekspertów, przedstawicieli rządów z 90 krajów.

Największa delegacja przybyła z Arabii Saudyjskiej: 6 ministrów i jeden wiceminister, łącznie 24 osoby.

(三)3. TianJin to istotny ośrodek naukowo-przemysłowy, miasto portowe, wydzielone, na prawach prowincji, leżące 130 km na wschód od Pekinu.

Źródła:

https://wallstreetcn.com

https://hqtime.huanqiu.com

https://www.gov.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału