Lepiej jeździć przez podwórko sąsiada? Al. Grunwaldzka 63 – aktualizacja
Po publikacji w elbląskich mediach Listu Otwartego dotyczącego problemów naszej wspólnoty mieszkaniowej Grunwaldzka 63 z nowo powstałą inwestycją Grunwaldzka 65 dewelopera ZUB MYTYCH Sp. z o.o. mieliśmy bardzo dużo zapytań od Elblążan „co się u was dzieje?”
Dla przypomnienia https://elblag24.pl/czy-szary-czlowiek-musi-a-znany-deweloper-nie-musi-stosowac-sie-do-miejscowego-planu-zagospodarowania-przestrzennego-w-elblagu/
Wielu było zdziwionych brakiem reakcji odpowiednich organów na oczywisty fakt nieprzestrzegania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz faktu narażenia zabytkowej kamienicy Domu Kataryniarza na degradację. Pytano nas, czy w tej sprawie nie interweniował Konserwator Zabytków? choćby pracownicy firm wspomagających inwestycję ZUB MYTYCH Sp. z o.o. byli zaskoczeni, po przeczytaniu naszej publikacji, iż docelowo wyjazd ma być jednak przez nasze podwórko, a nie do ul. Żeromskiego, jak jeździli przez cały okres budowy!!!
Ale zwłaszcza odzew zwykłych ludzi po artykule uświadomił nam, iż warto walczyć, dlatego sprawa potoczyła się dalej, o czym kierując się ludzką przyzwoitością w bardzo dużym skrócie pragniemy opowiedzieć.
Lada chwila deweloper sfinalizuje sprzedaż mieszkań i stąd zniknie, a problemy zostaną…
Bez wiedzy i zgody!
Okazuje się, iż w naszym mieście bez wiedzy i zgody z naszej strony można wspólnocie:
- zabrać znaczną część podwórza, którą użytkowała od pokoleń,
- przy 18 lokalach zredukować ilość miejsc postojowych z 7 do 4,
- a wiatę śmietnikową, za którą Wspólnota zapłaciła ok. 15 tysięcy zł – zdemontować, uszkodzić i umiejscowić w takim miejscu, iż firma obsługująca wywóz odpadów komunalnych zaprzestała odbioru śmieci z powodu utrudnionego dostępu.
Nie wspominając o przepuszczeniu w odległości 50 cm od ściany zabytkowej kamienicy (co stanowi szerokość obecnego naszego chodnika) ruchu z nowo powstałej inwestycji!
Sędzia w swojej sprawie…
Medialne nagłośnienie tematu okazało się dla nas niezwykle pomocne, ponieważ„otworzyło niektóre drzwi” Urzędu Miasta Elbląg, które do czasu publikacji, były dla naszej wspólnoty zamknięte.
Postanowiliśmy działać i podjąć kroki w celu przestrzegania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz walczyć o nasze dobro:
– Członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej Grunwaldzka 63 nie zgadzając się z zaistniałą sytuacją wnieśli Wniosek do Prezydenta Miasta Elbląg o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją (bez naszej wiedzy i możliwości protestu) Prezydenta Miasta Elbląg nr 115/2023 zatwierdzającej projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielającej pozwolenie na budowę budynku mieszalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą przy Al. Grunwaldzkiej 65 w Elblągu.
– Wspólnota Mieszkaniowa Grunwaldzka 63, dnia 07.11.2024 r. otrzymała z Urzędu Miasta postanowienie odmowy wznowienia postępowania wydane przez Panią Wiceprezydent Miasta Elbląg Katarzynę Wiśniewską działającą z upoważnienia Prezydenta Miasta Elbląg.
– Na powyższą odmowę, Wspólnota wniosła w dniu 19.11.2024 r. zażalenie do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, który pismem z dnia 30.12.2024 r. zauważył, iż „naruszono art. 24 § 1 pkt 5 kpa, zgodnie z którym pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie, w której brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji”. Art. 24 kpa mówi: należy zapewnić bezstronność rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy przez pracownika administracji oraz eliminowania jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie wśród uczestników postępowania.
Po przeanalizowaniu akt sprawy, Wojewoda wskazał, iż zarówno w sprawie obu aktów administracyjnych: postanowienia i decyzji z upoważnienia organu – Prezydenta Miasta Elbląg, brała udział i podpisała ta sama osoba, czyli Pani Katarzyna Wiśniewska, działająca z up. Prezydenta Miasta Elbląg.
Dlatego Wojewoda uchylił zaskarżone postanowienie w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez Urząd Miejski w Elblągu.
– Dnia 23.01.2025 r. Wspólnota otrzymała pismo z Urzędu Miasta, które tym razem podpisał sam Prezydent Miasta – dr Michał Missan. ponownie odmawiając wznowienia postępowania.
– I tym razem, Wspólnota podtrzymując swoje stanowisko, kolejny raz wniosła zażalenie do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ponawiając zarzuty o niezgodności inwestycji ZUB MYTYCH Sp. z o.o. z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego zawartym w Uchwale Rady Miejskiej Nr X/200/2003 z dnia 23.10. 2003 r..
A, co interesujące jej 24 paragraf … o ironio, powierza wykonanie uchwały Prezydentowi Miasta.
Stan obecny
Wspólnota czeka na odpowiedź Wojewody Warmińsko-mazurskiego, trwa postępowanie administracyjne.
Tymczasem, deweloper uzyskał z Urzędu Miasta pozwolenie na użytkowanie budynku wraz z infrastrukturą techniczną i sprawy dzieją się jak gdyby nigdy nic…
Lepsza jedno – czy dwupasmowa… ?
Nie ma naszej zgody na zaistniałą sytuację, więc oczekujemy, aby inwestycja przy Grunwaldzkiej 65 powstała zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, wg którego dla nowej inwestycji przewidziana jest dwupasmowa, nowa droga dojazdowa od ul. Żeromskiego, a nie wąziutka, jednopasmowa „dróżka” przebiegająca przez podwórko sąsiada, na tyłach zabytkowej kamienicy, którą będą przeciskać się mieszkańcy obu wspólnot budynków nr 63 i 65 oraz będą wyjeżdżać prosto na sygnalizację świetlną przy ruchliwej o każdej porze dnia al. Grunwaldzkiej.
Czy sprawa znajdzie swój finał w sądzie? – Będziemy o tym informować.
Członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej Grunwaldzka 63 w Elblągu
———————————————————————————————-
Od Redakcji: Redakcja elblag24.pl, przeprasza Wspólnotę Mieszkaniową – Grunwaldzka 63, iż nie znalazła dość sił i wyobraźni, by móc skomentować nadesłaną do redakcji korespondencję opisującą, zarówno działania dewelopera – ZUB MYTYCH Sp. z o.o., jak i zdarzenia w miejskiej administracji samorządowej z udziałem, dzisiaj pełniącego funkcję Prezydenta Elbląga.W tej sytuacji, zamieszczamy przesłany przez Wspólnotę Mieszkaniową tekst, pod rozwagę wyłącznie czytelników elblag24.pl