W czwartek zapadł nieprawomocny wyrok w głośnej sprawie śmierci ciężarnej Izabeli z Pszczyny, która we wrześniu 2021 roku wstrząsnęła Polską. Sąd Rejonowy w Pszczynie uznał trzech lekarzy za winnych zarzucanych im czynów. Dwóch z nich zostało skazanych na bezwzględne pozbawienie wolności oraz wieloletni zakaz wykonywania zawodu, natomiast trzeci usłyszał wyrok w zawieszeniu. To przełomowe orzeczenie w procesie, który stał się symbolem walki o prawa pacjentek w Polsce i wywołał ogólnokrajowe protesty pod hasłem „Ani jednej więcej”. Werdykt, choć nieostateczny, niesie za sobą dalekosiężne konsekwencje dla oskarżonych lekarzy i rzuca nowe światło na odpowiedzialność medyczną w przypadkach zagrożenia życia matki.
Kluczowe Wyroki i Konsekwencje dla Lekarzy
Sąd Rejonowy w Pszczynie ogłosił wyroki, które w dużej mierze pokrywają się z żądaniami prokuratury, podkreślając wagę zaniedbań w opiece nad pacjentką. Andrzej P., ginekolog-położnik pełniący popołudniowy dyżur, został skazany na rok i sześć miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Dodatkowo orzeczono wobec niego zakaz wykonywania zawodu na okres sześciu lat. Sąd uznał go winnym narażenia Izabeli na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, co pozostawało w związku przyczynowo-skutkowym z nieumyślnym spowodowaniem jej śmierci.
Podobny los spotkał Michała M., ginekologa-położnika pełniącego poranny dyżur w izbie przyjęć. On również usłyszał wyrok roku i trzech miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności oraz sześcioletni zakaz wykonywania zawodu. Obaj lekarze nie przyznali się do winy podczas przesłuchań.
Trzeci oskarżony, Krzysztof P., zastępca kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, który zastępował ordynatora, został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Otrzymał również grzywnę oraz czteroletni zakaz wykonywania zawodu, a także nakazano mu wystosowanie przeprosin. Wszyscy trzej lekarze zostali uznani za winnych narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez osoby, na których ciążył obowiązek opieki. Sentencja wyroku była jawna, jednak sąd wyłączył jawność na czas wygłaszania ustnego uzasadnienia.
Geneza Sprawy: Od Tragedii w Pszczynie do Ogólnopolskich Protestów
Sprawa Izabeli z Pszczyny sięga września 2021 roku, kiedy to 30-letnia kobieta, będąca w 22. tygodniu ciąży, trafiła do Szpitala Powiatowego w Pszczynie po odejściu wód płodowych. U płodu wcześniej stwierdzono liczne wady rozwojowe. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia pacjentki, decyzja o przerwaniu ciąży, mająca uratować jej życie, nie została podjęta. W efekcie Izabela zmarła z powodu wstrząsu septycznego, osierocając kilkuletnią córkę.
Tragedia ta wywołała ogólnokrajową falę oburzenia i protestów. Pod hasłem „Ani jednej więcej” tysiące osób wyszły na ulice, domagając się zmian w przepisach dotyczących aborcji oraz w procedurach medycznych, które miałyby zapobiec podobnym tragediom. Protesty były bezpośrednią reakcją na obawy, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku zaostrzający prawo aborcyjne, mógł przyczynić się do zaniechań lekarzy w obawie przed konsekwencjami prawnymi.
Nieprawomocny Wyrok i Dalsze Kroki Prawne
Należy podkreślić, iż czwartkowy wyrok jest nieprawomocny. Oznacza to, iż każda ze stron – zarówno prokuratura, jak i obrońcy oskarżonych lekarzy – ma prawo do jego zaskarżenia. Jak zaznaczył adwokat Marek Malara, reprezentujący brata pani Izabeli, „sam wyrok może być przynajmniej w części satysfakcjonujący dla rodzin pokrzywdzonych”. Aby podjąć decyzję o ewentualnej apelacji, konieczne będzie zapoznanie się z pisemnym uzasadnieniem wyroku, na złożenie którego strony mają 14 dni od jego otrzymania.
Prokurator Magdalena Filipowicz z Prokuratury Okręgowej w Katowicach również wyraziła zadowolenie z wyroku, choć zasygnalizowała pewne wątpliwości, których szczegółów nie mogła podać ze względu na tajność ustnego uzasadnienia. Dalsze postępowanie będzie zależało od analizy pisemnych motywów sądu, co może prowadzić do kolejnej odsłony tej głośnej sprawy w sądzie wyższej instancji.
Wcześniejsze Postępowania i Uchybienia Systemowe
Proces karny nie był jedynym postępowaniem w sprawie śmierci Izabeli. W styczniu bieżącego roku Okręgowy Sąd Lekarski w Katowicach uznał lekarzy za winnych braku należytej staranności w leczeniu pacjentki, zawieszając im prawo wykonywania zawodu na dwa i pięć lat. Orzeczenie to zostało jednak uchylone przez Naczelny Sąd Lekarski, który skierował sprawę do ponownego rozpoznania, co świadczy o złożoności i wieloaspektowości tej sprawy.
Niezależnie od postępowań karnych i dyscyplinarnych, sprawę badały także inne instytucje. Kontrola przeprowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia wykazała liczne nieprawidłowości w pszczyńskim szpitalu w sposobie realizacji i jakości świadczeń udzielonych Izabeli. W konsekwencji NFZ nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tysięcy złotych. Rzecznik Praw Pacjenta również stwierdził naruszenie praw pacjenta i wydał szpitalowi zalecenia dotyczące opracowania i wdrożenia procedur postępowania w przypadku wstrząsu septycznego oraz sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu kobiety. Szpital w odpowiedzi przeprowadził dodatkowe szkolenia i rozszerzył procedury bezpieczeństwa, choć początkowo władze placówki zapewniały, iż personel dołożył wszelkich starań, a decyzje były zgodne z prawem i standardami.
Continued here:
Lekarze od Izabeli z Pszczyny skazani. Dwóch trafi do więzienia, zakaz zawodu na lata