31 sierpnia 2025 roku ma zostać zlikwidowane jedyne młodzieżowe schronisko w Legnicy mieszczące się przy ul. Jordana 17. Projekt uchwały w tej sprawie złożył prezydent Maciej Kupaj. Ostateczna decyzja należeć będzie do radnych. Głosowanie jeszcze w tym miesiącu.
Legnica ma aspiracje, by stać się turystycznym sercem Dolnego Śląska. Chwali się tym często na miejskim portalu legnica.eu. 26 i 27 kwietnia 2025 roku właśnie w Legnicy zainagurowany zostanie dolnośląski sezon turystyczny. Miasto promowało ostatnio swoje walory turystyczne m.in. na targach w Lipsku i Dreźnie. Prezydent Maciej Kupaj w kampanii wyborczej zapowiadał przywrócenie legniczanom Zamku Piastowskiego, by mogli się nim chwalić swoim gościom. Wiceprezydent Aleksandra Krzeszewska weszła do zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.
Jak się ma do tego próba likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Legnicy. Tam najdroższy nocleg kosztuje 45 zł. Co najmniej pięć razy tyle trzeba zapłacić za jedynkę w jednym z legnickich hoteli.
Rzecznik prezydenta decyzję o likwidacji schroniska tłumaczy względami ekonomicznymi.
– Utrzymanie obiektu, który generuje z roku na rok coraz większe koszty jest dla budżetu Legnicy bardzo obciążające. W ubiegłym roku schronisko udzieliło 3613 noclegów. jeżeli przyjąć, iż jeden nocleg kosztuje 45 zł za osobę, czyli tyle, ile najdroższy wynikający z cennika, to przy rocznych kosztach utrzymania obiektu sięgających miliona złotych, z budżetu miasta do jednego noclegu trzeba dopłacić sto kilkadziesiąt złotych. A należy pamiętać, iż nie wszyscy użytkownicy obiektu płacą za nocleg najwyższą stawkę – informuje Grzegorz Koczubaj.
Placówki oświatowe i kulturalne na całym świecie są dotowane. Tak jest m.in. w przypadku Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. W porozumieniu z czerwca 2024 r. Miasto Legnica zdeklarowało finansowanie tej instytucji kwotą nie mniejszą niż milion złotych rocznie.
Ostateczna decyzja należy do radnych. Większość w radzie mają prezydenccy radni Koalicji Obywatelskiej, więc likwidacja wydaje się być przesądzona.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy ul. Jordana powstało w 1968 roku. Funkcjonuje w strukturach Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i światowej organizacji Hostelling International.
Co stanie się z budynkiem schroniska?
– Na dziś nie ma jeszcze decyzji, jaki będzie los samego obiektu – dodaje Grzegorz Koczubaj.