Leczenie za granicą kosztowało Cypr ponad 200 milionów euro!

4 godzin temu

Ministerstwo Zdrowia ujawniło dane, które mogą zaskoczyć wielu mieszkańców: w ciągu ostatnich pięciu lat Cypr wydał ponad 207 milionów euro na leczenie pacjentów za granicą i w prywatnych klinikach na wyspie. Skorzystało z niego prawie 18 tysięcy osób.

Gdzie trafiają pacjenci?

Z danych przedstawionych przez ministra zdrowia Michalisa Damianosa wynika, iż w latach 2020–2024:

  • Ponad 6 tysięcy pacjentów zostało wysłanych na leczenie za granicę – głównie do państw UE w ramach tzw. formularza S2.
  • Ponad 11 tysięcy osób trafiło do prywatnych szpitali na Cyprze, kiedy GHS (system publicznej opieki zdrowotnej) nie był w stanie zapewnić odpowiedniej pomocy.

Kto kosztuje więcej?

Leczenie poza granicami kraju pochłonęło 140 milionów euro, natomiast opieka w prywatnych cypryjskich klinikach – 67 milionów. W ostatnich latach widać wyraźny trend: coraz więcej pacjentów wysyłanych jest za granicę, a liczba przekierowań do prywatnych placówek na Cyprze maleje.

Ministerstwo podkreśla, iż wszystkie przypadki dotyczą pacjentów, którym nie można było zapewnić leczenia w ramach GHS. Koszty obejmują również faktury z poprzednich lat.

Głos z Polonii

Marta z Limassol, mama dziecka chorego na rzadką chorobę, komentuje:

My też trafiliśmy do Grecji. Leczenie na miejscu nie wchodziło w grę. Bez wsparcia ministerstwa nie byłoby nas stać – ale to wszystko trwało miesiącami.

FAQ

Dlaczego pacjenci są wysyłani za granicę?
Bo nie wszystkie procedury są dostępne w cypryjskim systemie GHS.

Czy Polacy mogą korzystać z takich świadczeń?
Tak, jeżeli są zarejestrowani w GHS i kwalifikują się do leczenia.

Czy te koszty obciążają pacjentów?
Nie – jeżeli leczenie odbywa się w ramach zatwierdzonego skierowania, koszty pokrywa państwo.

Idź do oryginalnego materiału