Lech Łodej: W gminie Kunów jest miejsce dla wszystkich!

2 miesięcy temu

Gmina to przede wszystkim ludzie. Osoby w różnym wieku, statusie społecznych, zainteresowaniach, zawodach, czy poglądach. Gdy tylko mają warunki do rozwoju chętnie zrzeszają się w Stowarzyszenia, organizacje, tworzą Koła Gospodyń Wiejskich, jednym słowem, angażują się w życie swoich lokalnych społeczności.

W czwartek, 8 lutego na spotkaniu podsumowującym rok 2023 z sołtysami, inkasentami radnymi Rady Miejskiej w Kunowie, dyrektorami placówek opiekuńczych i oświatowych, kierownikami, przedstawicielami stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, druhami ochotniczych straży pożarnych i przedsiębiorcami z terenu gminy Kunów spotkał się Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

– Niczego nie robimy dla tzw. „sztuki dla sztuki”, bo to mijałoby się z sensem. Dziękujemy za wasze pomysły, zaangażowanie, wsparcie. Dzięki wam możemy rozwijać naszą gminę. Bierzemy pod uwagę wasze sugestie i wnioski. Konsultujemy z wami wprowadzane przez nas rozwiązania – tłumaczył Lech Łodej.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, Renata Ćwiklińska, radna Rady Miejskiej w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Renata Ćwiklińska, radna Rady Miejskiej z Bukowia zaznacza, iż dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Miasta i gminy w Kunowie odbywać się mogą festyny i wydarzenia integrujące lokalną społeczność.

– Jako Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bukowie i okolic występujemy z ofertą na organizację imprezy lokalnej. W ubiegłym roku mogliśmy otrzymać 1500 zł na zorganizowanie imprezy integracyjnej pod hasłem: „Festyn Wsi Świętokrzyskiej”. Jest to wydarzenie cykliczne, ale nie jedyne, które zostało dostrzeżone przez gminę. Samorząd wspiera również działania Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowiu czy Ochotniczej Straży Pożarnej. Nasz kunowski urząd jest bardzo otwarty na petentów. Pan burmistrz nie ma wyznaczonych dni i godzin, podczas których przyjmowałby interesantów. To samo dotyczy mieszkańców Zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże przy wypełnieniu niezbędnych dokumentów, czy podpowie do kogo się zwrócić w konkretnej sprawie – zapewnia Renata Ćwiklińska.

Henryk Jabłoński, sołtys Nietuliska Dużego i Piotr Rakoczy, radny Rady Miejskiej w Kunowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dobrą współpracę z gminą podkreśla również Henryk Jabłoński, sołtys z Nietuliska Dużego. Zauważa, iż dzięki skoordynowanym działaniom i współpracy z urzędem, Nietulisko Duże zmienia się na oczach mieszkańców.

– Udało się już zabezpieczyć nasze piękne ruiny po walcowni, które są perełką architektoniczną na terenie naszego województwa. choćby odwiedzający nas turyści zauważają, iż teren jest zadbany, nie zarośnięty, jak to było przed laty. Powstało piękne i nowoczesne osiedle domków socjalnych. remontu i modernizacji doczekała się nasza remiza. Zasłynęliśmy także z naszego bocianiego gniazda, które dzięki kamerze zamontowanej przez gminę możemy podglądać, gdy wracają do nas nasze boćki. Nie udałoby się tego wszystkiego osiągnąć, gdyby nie zrozumienie ze strony samorządu. Z każdą, choćby najmniejszą sprawą możemy zwrócić się do urzędu gminy – podkreśla Henryk Jabłoński.

Na pomoc gminy mogą liczyć także przedsiębiorcy, którzy swoje zakłady mają ulokowane w strefie przemysłowej. Dobrą współpracę z aktualnym burmistrzem podkreśla Tomasz Miśkiewicz, prezes Zarządu TBM.

Tomasz MIśkiewicz, prezes Zarządu TBM
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– jeżeli chodzi o tego burmistrza to mamy bardzo dobrą współpracę, mamy też przestrzeń do działania. To, co dla nas ważne to fakt, iż kolejny rok nie są podnoszone podatki i jest taka bardzo dobra płaszczyzna współpracy. Byo to zauważalne m.in podczas uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego. Jest troska o przedsiębiorców, także ta mentalna. Przy każdej możliwej okazji burmistrz wspomina, iż duży wkład w funkcjonowanie gminy, w budżet gminy mają również przedsiębiorstwa. Ostatnim dużym wydarzeniem, które miało wpływ na poprawę warunków funkcjonowania przedsiębiorców skupionych w strefie przemysłowej w Kunowie była budowa drogi. Czekaliśmy na nią od lat. O jej budowę zabiegał właśnie pan burmistrz. Wszystko zostało uporządkowane. Dziś pracownicy i odwiedzający nas goście mogą korzystać z dobrego dojazdu. Wykonana została również infrastruktura biegnąca pod drogą. Co ważne, gdy tylko zwracaliśmy uwagę, czy pojawiały się sugestie już w trakcie remontu, urząd nas wysłuchiwał i brał je pod uwagę. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy – mówi Tomasz Miśkiewicz.

Barbara Domagała
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Barbara Domagała, radna Rady Miejskiej w Kunowie i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Chocimów podkreśla, iż kooperacja na linii stowarzyszenie – gmina, jest na bardzo wysokim poziomie.

– To pomoc zarówno merytoryczna, jak i finansowa. Co roku gmina podnosi dla nas dotację. Dzięki wysłuchaniu naszych głosów, oprócz tego, iż organizujemy festyny letnie, czy wiosenne dla naszych małych ojczyzn, to robimy Mikołajki. Rozwinęła się wspólna integracja, mieszkańcy nie są już dla siebie anonimowi. Cenię sobie też współpracę z panem burmistrzem jako radna. To nie jest tak, jak to ktoś mógłby z boku powiedzieć: „przychodzą na sesję i podnoszą ręce, na wszystko się zgadzając”. Długo dyskutujemy na komisjach, omawiamy projekty, poznajemy je. Spójrzmy chociażby na Chocimów jak się zmienił. Nie tylko dworek w Chocimowie jest gruntownie remontowany. Jeszcze przed tym jak pan burmistrz rozpoczął kadencję mówiło się o remoncie drogi do „Baby Jagny”. Już niedługo ten remont będzie zakończony. Mieszkańcy Prawęcina czekali na remont remizy ochotniczej straży pożarnej, teraz się go doczekają. Wszystko dzięki dobrej, merytorycznej współpracy – podkreśla Barbara Domagała.

Jarosław Jałocha, radny Rady Miejskiej w Kunowie, który od lat zaangażowany jest w sport w gminie, tłumaczy, iż radni i burmistrz swoimi działaniami starają się zachęcić młodzież do aktywnego wypoczynku.

Spotkanie podsumowujące rok 2023 odbyło się 8 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Mamy tenis stołowy, podnoszenie ciężarów, siatkówkę, piłkę nożną. Każdy może znaleźć coś dla siebie, aby móc się rozwijać. Największy nacisk kładziemy na rozwój młodzieży i dzieci. Chodzi o to, aby miały możliwości rozwoju nie tylko umysłowego, ale i fizycznego. Dużo rzeczy robimy dla dzieciaków. Najpierw poprzez gry i zabawy, później już sekcje – podkreśla Jarosław Jałocha.

Jadwiga Banasik, radna Rady Miejskiej w Kunowie z Kolonii Inwalidzkiej tłumaczy, iż ostatnie 4 lata to znaczący progres w rozwoju tej miejscowości.

Jadwiga Banasik. radna Rady Miejskiej w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zyskaliśmy nowe drogi gminne we współpracy z nadleśnictwem, świetlicę wiejską, w której funkcjonuje świetlica środowiskowa dla dzieci, a na piętrze znajdują się trzy mieszkania socjalne. Z utęsknieniem czekamy na poprawę nawierzchni drogi powiatowej, co niedługo ma nastąpić. Nie mamy problemów z komunikacją. Mieszkańcy nie zgłaszają problemów z kursami, jakie realizowane są do naszej miejscowości. W Janiku poprawiliśmy komunikację dla ulicy Leśnej i Okrężnej. Mieszka tam sporo starszych osób, które miały problemy, aby przemieścić się na przystanek przy ulicy Ostrowieckiej. Udało się to zmienić. W Janiku wykonana została również kanalizacja. To było bardzo duże i wyczekiwane przez mieszkańców zadanie – zaznacza Jadwiga Banasik.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Dorota Opara, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie podkreśla, iż Urząd Miasta i Gminy w Kunowie ma bardzo duży wpływ na to, co dzieje się w szkole.

– Zmodyfikowana została cała baza dydaktyczna. Wciąż doposażamy nasza szkołę. Pomagamy w organizowaniu czasu wolnego dla uczniów, podczas ferii, czy wakacji. Uczniowie mogą otrzymać również stypendium burmistrza miasta i gminy w Kunowie. Przysługuje ono uczniom z bardzo dobrymi wynikami w nauce, ale również tym z osiągnięciami sportowymi, artystycznymi, ekologicznymi, czy wolontariuszom. W tym roku złożyliśmy wnioski o przyznanie stypendiów dla 50 uczniów – mówi Dorota Opara.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Katarzyna Banasik, radna Rady Miejskiej w Kunowie tłumaczy, iż dużo zmian miało miejsce również w Wymysłowie.

– Najważniejsza rzecz, która była wykonana to świetlica wiejska. Mieszkańcy czekali na nią od lat. Dzieci mają miejsce do ćwiczeń, spotkań, zabaw. Utworzyliśmy Koło Gospodyń Wiejskich. Dużo się dzieje – mówi.

Idź do oryginalnego materiału