Tajemnice afery SKOK.
Gdy PiS szedł po władzę SKOK-i stały się zapleczem mediów tej partii i jej sojuszników. A partia odwzajemniała uczucie.
– W 2019 roku CBA zatrzymało byłych szefów KNF z czasów rządu PO-PSL oraz urzędników komisji, którzy kontrolowali SKOK-i. Wśród zatrzymanych był Kwaśniak. Zarzucono im, iż zbyt późno objęli nadzorem SKOK Wołomin, doprowadzając do strat rzędu 2,2 mld zł wypłaconych właścicielom lokat w tym SKOK-u przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – wskazuje Wojciech Czuchnowski.
Jak przypomina dziennikarz śledczy „Gazety Wyborczej”, prokuratura i zależne od SKOK-ów media pomijają przy tym oczywiste fakty: przestępcza działalność była prowadzona w Kasie od 2007 r., a KNF rozpoczęła nadzór nad SKOK-ami dopiero na początku 2013.
– Powód? Wcześniej blokował ten nadzór ówczesny prezydent Lech Kaczyński oraz politycy PiS. Przypominał o tym poseł Krzysztof Brejza podczas posiedzeń komisji śledczej ds. Amber Gold – wskazuje Czuchnowski.
„Ustawa o objęciu SKOK-ów nadzorem KNF została uchwalona już w 2009 r., ale weszła w życie dopiero pod koniec 2012 r., gdyż Lech Kaczyński skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Przestępcy z Wołomina zyskali zatem kolejne trzy lata na swoją bezkarną działalność pozbawioną jakiejkolwiek kontroli zewnętrznej, gdyż jedyna kontrola (jak się okazało – skrajnie nieefektywna) miała charakter wewnętrzny i była sprawowana przez Kasę Krajową SKOK. W tym czasie zarówno depozyty, jak i kredyty się potroiły” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.
Parasol ochronny nad aferą SKOK Wołomin
Od 12 lat nie może się zacząć proces zarządu SKOK Wołomin. Ale na ławie oskarżonych prokuratura posadziła urzędników KNF, którzy wykryli aferę. Są oni atakowani przez związane ze SKOK-ami prorządowe mediahttps://t.co/BJPSj62oif
— Bartosz T. Wieliński (@Bart_Wielinski) November 25, 2022