Ławnik to nie „paprotka”

3 miesięcy temu
Zdjęcie: 24.06.2024. Kielce. Akcja informacyjno-promocyjna Ministerstwa Sprawiedliwości poświęcona roli ławników w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce


Osoby, które odwiedziły Sąd Okręgowy w Kielcach mogły otrzymać paprotkę. Podarunek był związany z akcją informacyjno-promocyjną Ministerstwa Sprawiedliwości poświęconą roli ławników w wymiarze sprawiedliwości.

Ideą akcji jest zmiana zwyczajowego nazywania ławników „paprotkami” i przypomnienie, iż funkcja ławnika jest niezwykle ważna z perspektywy sprawnego działania wymiaru sprawiedliwości.

24.06.2024. Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Jak przypomina Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach, udział ławników wynika z prawa obywateli do udziału w działalności sądów. Ławnicy mogą brać udział adekwatnie w każdej sprawie zarówno karnej jak i cywilnej.

– Był czas kiedy udział ławników w postępowaniach był bardziej rozszerzony niż obecnie. Z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, iż było to działanie, które się sprawdziło i było potrzebne. Warto podkreślić, iż ławnicy niejednokrotnie dysponują niemałą wiedzą w dziedzinach, w których sędzia ma mniejsze doświadczenie. Dlatego właśnie służą radą i pomocą wskazując czasem konieczność poszukiwania nowych dowodów – wyjaśnia Jan Klocek.

Dodaje, iż rolę ławników należy ocenić bardzo pozytywnie. Tym bardziej, iż są oni wybierani raz na cztery lata.

24.06.2024. Kielce. Akcja informacyjno-promocyjna Ministerstwa Sprawiedliwości poświęcona roli ławników w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego – obywatel biorący udział w orzekaniu, a nie będący sędzią. Należy jednak zaznaczyć, iż pomimo braku zawodowego przygotowania ławnicy mają równe prawa z sędziami i asesorami sądowymi.

W ramach ogólnopolskiej akcji do każdego sądu trafiło 20 paprotek.


Idź do oryginalnego materiału