Kolejnych pięć firm i instytucji oraz jeden samorząd dołączyło do zaszczytnego grona laureatów dorocznej nagrody Dobre bo Bialskie, wręczonej za 2024 rok. Wyróżnione podmioty poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego oraz promocji powiatu bialskiego.
Uroczysta gala odbyła się w piątek 1o stycznia. Zanim przystąpiono do ogłoszenia laureatów, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej przy Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej prowadząca uroczystość Elwira Matysiak zaprosiła na koncert legendy polskiej estrady Haliny Frąckowiak. Artystka karierę zaczęła jako 16-latka i zapisała się w historii polskiej piosenki wieloma przebojami znanymi od pokoleń, takimi jak „Papierowy księżyc”, „Bądź gotowy dziś do drogi” czy „Serca Gwiazd”. W piątek można było usłyszeć ją na żywo.
Po koncercie głos zabrał przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Wojciech Mitura. Parafrazując słowa polskiego bajkopisarza i pedagoga Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”, przewodniczący powiedział: – „Cudze doceniamy i chwalimy, swoje bardzo dobrze znamy. Wszystkich w powiecie cenimy, najlepszych wyróżniamy”. Tak można w największym skrócie przedstawić ideę naszej gali. Docenić i uhonorować tych, dzięki którym nasz powiat rozwija się bardzo dobrze, mieszkańcom żyje się coraz lepiej i coraz bezpieczniej – podkreślił Wojciech Mitura. – Jak państwo wiedzą, te kwestie bezpieczeństwa w ostatnich latach nabrały, szczególnie u nas, przy granicy wschodniej, trochę innego znaczenia, ale wydaje mi się – a mieszkam przy samej granicy – iż nasze służby mundurowe dają radę i iż jest bezpiecznie.
Następnie głos zabrał starosta bialski Mariusz Filipiuk. – Wręczając dzisiejsze nagrody, chcemy docenić instytucje i osoby, które swoją pracą i zaangażowaniem czynią nasz powiat miejscem wyjątkowym dla nas wszystkich. Gratuluję tegorocznym laureatom wyróżnień Dobre bo Bialskie oraz Zasłużony dla Powiatu Bialskiego. Państwa działalność jest wzorem do naśladowania i inspiracją dla nas wszystkich. Dzięki waszej pasji i determinacji promujecie to, co najlepsze w naszym regionie. Wasze osiągnięcia są powodem do dumy dla całej naszej społeczności – powiedział starosta.
Tytuł Dobre bo Bialskie jest najwyższym powiatowym wyróżnieniem o charakterze honorowym. Jest ono nadawane przedsiębiorstwom, instytucjom państwowym i samorządowym, osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom społecznym i zawodowym oraz innym podmiotom, które całokształtem działalności w znaczący sposób przyczyniły się do gospodarczego lub społecznego rozwoju powiatu lub jego promocji, stwarzają wzorce dla innych firm, skutecznie konkurując na rynku osiągają coraz lepsze wyniki, prowadzą działalność społeczną lub charytatywną, wspierają środowiska lokalne lub przyczyniają się do popularyzowania osiągnięć powiatu bialskiego i zachowania zasobów dziedzictwa kulturowego.
Statuetki i dyplomy wręczyli starosta Mariusz Filipiuk, wicestarosta Artur Grzyb oraz przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Wojciech Mitura. Laureatami honorowych wyróżnień Dobre bo Bialskie za 2024 rok zostali:
- Placówka Straży Granicznej w Terespolu im. Korpusu Ochrony Pogranicza „Polesie”,
- GreenWin Sp. z o.o.,
- Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.,
- Frykasy z Kodnia – Paulina Pietrusik,
- Edyta Wojtasińska – dyrektor Domu Rodzinnego w Żabcach.
Natomiast Liderem Samorządności i jednocześnie laureatem statuetki Dobre bo Bialskie za rok 2024 została gmina Konstantynów. Wyróżnienie odebrali wójt Romuald Murawski i przedstawiciele gminy Konstantynów.
– Ta nagroda to efekt pracy wielu osób, mieszkańców gminy, za co im bardzo gorąco dziękuję. Nie szczędzą sił, czasu, zdrowia, żeby pozyskiwać pieniądze zewnętrzne, żeby realizować to, co jest niezbędne do normalnego funkcjonowania gminy – głos zabrał wójt gminy Romuald Murawski. – Każdy samorząd pracuje na tyle, na ile potrafi, i akurat w tym roku ta statuetka przypadła gminie Konstantynów, ale ona należy się każdemu samorządowi, i wszystkim należą się gratulacje i podziękowania za ich ciężką pracę. Jest to też dla nas pewna nobilitacja i zobowiązanie do kolejnych działań, pomysłów, pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych.
Z okazji pierwszej rocznicy – minęła 1 stycznia br. – nadania praw miejskich dla Piszczaca, na scenę zaproszono burmistrza Kamila Kożuchowskiego wraz z przedstawicielami miasta Piszczac. Z tej wyjątkowej okazji starosta bialski złożył na ich ręce gratulacje wszystkim mieszkańcom i władzom gminy.
Tradycyjnie co roku przyznawana jest też nagroda dla najlepszej biblioteki. Konkurs na Bibliotekę Roku Powiatu Bialskiego jest organizowany przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej, pod patronatem starosty Mariusza Filipiuka. Celem konkursu jest wyłonienie najaktywniejszej biblioteki publicznej powiatu bialskiego w 2024 roku oraz ożywienie działalności bibliotek publicznych powiatu.
I tak, w 17. edycji tego konkursu tytuł Biblioteki Roku Powiatu Bialskiego 2024 otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Kodniu. Przeszła ona w ostatnim czasie wielką metamorfozę, została bowiem przeniesiona do nowej, przestronnej siedziby. Zajmuje w tej chwili powierzchnię 300 mkw., wykorzystaną na funkcjonalne i wygodne wyeksponowanie zbiorów, a także na działania kulturalne. Poszerzono ofertę biblioteki o działania skierowane do młodzieży i osób dorosłych, spotkania autorskie i wystawy, a także zainicjowano cotygodniowe spotkania w bibliotece dla osób z niepełnosprawnościami. W nowych przestrzeniach znalazły swoje miejsce klub seniora oraz zespół śpiewaczy Kodenianki.
Nagrodę z rąk dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej Renaty Szwed oraz starosty bialskiego Mariusza Filipiuka odebrali: dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kodniu Wanda Kopczyńska oraz wójt gminy Kodeń Jerzy Troć.
– Biblioteki od zawsze są źródłem wiedzy, kultury i inspiracji. Zwycięska biblioteka nie tylko wzorowo realizuje swoje zadania, ale także staje się miejscem spotkań i integracji, które wzmacniają lokalną wspólnotę. Gratuluję nagrodzonym i dziękuję wszystkim pracownikom bibliotek za ich poświęcenie i kreatywność – powiedział starosta Mariusz Filipiuk.
W związku z obchodami 10-lecia Podlasko-Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego z Konstantynowa, starszy bractwa Szczepan Wereszko wraz z Radą Starszych wręczyli order staroście bialskiemu Mariuszowi Filipiukowi.
Ostatnia dekoracja związana była z medalami Zasłużony dla Powiatu Bialskiego. Otrzymali je: prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Jego Ekscelencja Abel oraz Piotr Dawidziuk – właściciel firmy Biuro Projektów i Wycen Majątkowych MDM Piotr Dawidziuk.
Na koniec części oficjalnej starosta bialski przypomniał o jeszcze jednym przypadającym właśnie jubileuszu – 20-leciu współpracy z zaprzyjaźnionymi powiatami zagranicznymi: Oberhavel w Niemczech, Rejonem Wileńskim na Litwie oraz Rejonem Samborskim na Ukrainie.
– Ta kooperacja to piękny przykład, jak przyjaźń, zrozumienie i wspólne działania mogą przekraczać granice, łączyć różne kultury i wzbogacać nasze społeczności. Z tej okazji powstał wyjątkowy album, który dokumentuje dwie dekady wspólnych projektów, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. To cenny zapis historii, który pokazuje, iż wspólnie możemy osiągnąć naprawdę bardzo wiele. Dziękuję naszym partnerom za lata owocnej współpracy i cieszę się, iż możemy świętować ten jubileusz razem – oświadczył starosta.
Po wymianie podziękowań, uścisków i upominków z przedstawicielami Powiatu Oberhavel, Rejonu Wileńskiego i Rejonu Samborskiego, na salę wjechał wielki tort z herbami samorządów, jako symbol międzynarodowej współpracy czterech krajów.
Wspomniany przez starostę album jest świadectwem wspólnych wysiłków, sukcesów i nieustannego dialogu, który łączy powiat bialski z wieloma krajami i społecznościami. – Każda fotografia, każde wspomnienie zamieszczone na stronach albumu jest dowodem na to, jak wiele można osiągnąć, kiedy połączy się siły we wspólnym celu. Dziękujemy wszystkim partnerom zagranicznym, władzom lokalnym, instytucjom oraz mieszkańcom za lata współpracy, zaufania i przyjaźni. Wierzymy, iż nadchodzące lata przyniosą kolejne okazje do wspólnego rozwoju i wymiany doświadczeń, a nasze relacje międzynarodowe będą się umacniać i rozwijać – przeczytała prowadząca uroczystość Elwira Matysiak.
A oto krótkie charakterystyki laureatów Dobre bo Bialskie:
Placówka Straży Granicznej w Terespolu im. Korpusu Ochrony Pogranicza „Polesie”
PSG w Terespolu ochrania granicę rzeczną z Republiką Białorusi o długości 28 770 m. Terytorialny zasięg placówki obejmuje gminy Terespol i Zalesie. Od 10 lutego 2023 roku przejście graniczne PSG w Terespolu to jedyne działające przejście graniczne z Republiką Białorusi w Polsce. Głównymi zadaniami są: ochrona granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego, rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw, zapewnienie bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, a w strefie nadgranicznej przeprowadzanie kontroli legalności wykonywanych prac przez cudzoziemców.
Poza swoją działalnością, PSG w Terespolu mocno angażuje się przy współpracy z powiatem bialskim w wielu inicjatywach, m.in. pomaga przy organizacji wycieczek szkolnych z terenu powiatu. A w szczególności jesteśmy wdzięczni za wytężoną pracę w ciągu ostatnich trzech lat.
GreenWin Sp. z o.o.
GreenWin to firma, która łączy pasję do nowoczesnych technologii z dbałością o środowisko, zajmując się odnawialnymi źródłami energii. Ich celem jest dostarczenie klientom najlepszych rozwiązań energetycznych, które obniżają koszty i przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i zmniejszania śladu węglowego.
Firma wspiera lokalną społeczność, oferując mieszkańcom powiatu bialskiego możliwość pracy w ich branży, proponuje staże i szkolenia dla młodych ludzi. Firma angażuje się w akcje edukacyjne, promując świadomość ekologiczną i zachęcając mieszkańców do korzystania z odnawialnych źródeł energii.
GreenWin jest przykładem firmy, która nie tylko dba o zysk, ale także o dobro społeczne. Wspiera lokalne inicjatywy charytatywne, angażując się w projekty na rzecz dzieci, seniorów oraz osób w trudnej sytuacji życiowej.
Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.
To firma działająca na polskim rynku przedsiębiorców w branży transportu i logistyki ponad 70 lat. Jest jedną z najbardziej wyspecjalizowanych firm tego sektora. Firma prowadzi swoją działalność również na terenie powiatu bialskiego. Od 15 lat posiada swoje biuro w Małaszewiczach oraz magazyn z placem składowym w Terespolu, w którym zatrudnia 17 osób. Firma daje zatrudnienie młodym absolwentom z Zespołu Szkół im. Wł. Reymonta w Małaszewiczach.
Firma otrzymała szereg nagród: nagroda od Rzeczpospolitej, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej „Bursztyowa Kaczka”. Została również uhonorowana nagrodą IBJ Award podczas gali w Londynie.
Frykasy z Kodnia – Paulina Pietrusik
Frykasy z Kodnia promują kuchnię regionalną poprzez produkty tradycyjne i lokalne oraz popularyzują turystykę kulinarną w powiecie bialskim i gminie Kodeń. Firma działa od 2017 roku. Stara się uchronić od zapomnienia i odtwarzać dawne przepisy, umiejętności i nawyki kulinarne, przekazane przez starsze pokolenie mieszkańców. Ich pasją i miłością jest przekazywanie kodeńskich historii następnym pokoleniom.
Posiadają liczne wyróżnienia w konkursach na potrawy lokalne, Najlepsze Smaki Lubelszczyzny czy wpisy na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Z ich inicjatywy została odtworzona postać kodeńskiej Panny Apteczkowej, która dawniej wytwarzała ziołowe herbaty, syropy, miodki, nalewki czy konfitury.
Ponadto firma organizuje warsztaty dla dzieci, szkół, domów pomocy społecznej, klubów seniora, kół gospodyń i studentów z terenu powiatu bialskiego i nie tylko. W 2024 r. nagrodzona statuetką „Rolnik z Lubelskiego 2024” w kategorii producent-przetwórca.
Edyta Wojtasińska – dyrektor Domu Rodzinnego w Żabcach
Edyta Wojtasińska od 1997 r. zajmuje się pieczą zastępczą na terenie powiatu bialskiego, a od 2001 roku prowadzi Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą typu rodzinnego w Żabcach. W tym czasie wraz z mężem przyjęła pod swoją opiekę i otoczyła troską ponad 40 dzieci, z których część już zdobyła wykształcenie, usamodzielniła się i założyła własne rodziny. Ponadto celem działalności pani Wojtasińskiej jest szerzenie świadomości o rodzicielstwie zastępczym. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie wsparcia dziecka z doświadczeniem traumy, skierowane zarówno do opiekunów zastępczych, jak i osób pracujących na rzecz dziecka i rodziny. Szuka skutecznych metod pracy z dzieckiem po trudnych doświadczeniach. Ponadto pani Edyta jest specjalistą-diagnostą Płodowego Zespołu Poalkoholowego (FAS). Edyta Wojtasińska jest teologiem, psychopedagogiem i terapeutą dzieci i młodzieży.
Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego „Jedno Serce”, które swoją działalnością obejmuje teren całego kraju. Stowarzyszenie to, w ramach współpracy z powiatem bialskim, prowadzi dwa Rodzinne Domy Dziecka w Bohukałach oraz specjalistyczne poradnictwo dla rodzin i dzieci pochodzących z terenu powiatu. Współzałożycielka Centrum Wsparcia Rodzin „Lighthouse” w Białej Podlaskiej, niosącego wsparcie i zrzeszającego ponad 56 rodzin zastępczych i adopcyjnych, w tym pochodzących z terenu powiatu bialskiego.
Jacek Korwin
zdjęcia Jacek Korwin
Wkrótce obszerna galeria zdjęć z tego wydarzenia.