Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w spotkaniu dotyczącym propozycji projektu lasów społecznych wokół Poznania, które mają służyć głównie lokalnym społecznościom. Odbyło się ono 31 lipca w Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Łopuchówko na Dziewiczej Górze.
Lasy społeczne priorytetowo traktują dostępność dla odwiedzających, bezpieczeństwo, możliwość rekreacji oraz zachowanie walorów krajobrazowych, a nie pozyskiwanie drewna. Jednak w tego rodzaju kompleksach przez cały czas prowadzone są prace leśne, aby zapewnić ich trwałość i stabilność, tak istotną w dobie zmian klimatycznych. Wyzwaniem jest pogodzenie wszystkich tych funkcji.
Projekt lasów społecznych jest realizowany w każdym nadleśnictwie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, głównie w sąsiedztwie terenów zurbanizowanych oraz w lasach intensywnie użytkowanych rekreacyjnie. Leśnicy dostosowują zarządzanie lasami, by te mogły pełnić funkcje krajobrazowe, ochronne i rekreacyjne dla okolicznych mieszkańców. Lasy społeczne nie są ani parkami podmiejskimi, ani rezerwatami niedostępnymi dla społeczeństwa. Prace w nich są prowadzone w sposób zmodyfikowany, z minimalnym udziałem całkowitych wycinek drzew.
W sierpniu rozpoczną się konsultacje dotyczące lasów społecznych w zatwierdzonym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zespole. Prace planistyczne zaplanowano na wrzesień i październik, a ich celem jest wytyczenie granic lasów społecznych wokół Poznania, we współpracy z lokalnymi społecznikami, aktywistami, samorządowcami i naukowcami oraz przedsiębiorcami leśnymi. Wstępnie określono, iż proponowany obszar takich lasów będzie wynosił około 10 tys. ha, co odpowiada powierzchni ponad stu parków Cytadela w Poznaniu.
– Leśnicy przystąpili do bardzo ważnego i poważnego projektu. Chcąc zapewnić rekreacyjny dostęp do lasów mieszkańcom aglomeracji poznańskiej, będą musieli zmodyfikować prowadzoną gospodarkę leśną. Ale przyczyni się to również do zachowania walorów krajobrazowych i ochrony lasów wokół stolicy Wielkopolski. Samorząd Województwa Wielkopolskiego posiada znaczące kompetencje oraz ogromne doświadczenie w zakresie zarówno ochrony przyrody, jak i kształtowania krajobrazu, dlatego mam nadzieję, iż w ramach prac planistycznych nasz głos będzie brany pod uwagę – mówił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
W spotkaniu udział wzięli m.in. Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska, Wiesław Krzewina, dyrektor RDLP w Poznaniu, Agnieszka Wiśniewska, Radna Województwa, leśnicy, naukowcy, przedstawiciele samorządów i organizacji działających na rzecz ochrony przyrody.
umww.pl