Brudna gra wyborcza.
Po publikacji „Dziennika Gazety Prawnej” PiS i jej satelity przeprowadziły zmasowany atak na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o rekomendacje z raportu dla organizacji C40 Cities.
Mimo, iż jest to zaledwie raport z rekomendacjami, a nie wiążąca umowa, to PiS wykorzystał publikację gazety do kampanii, jakoby prezydent Warszawy chciał wprowadzić skrajne ograniczenie konsumpcji m.in. mięsa.
Publikacja wywołała spore emocje, ponieważ ukazała się w „Gazecie Prawnej”, a nie tytułach powszechnie kojarzonych z PiS. Jak prawda o tej gazecie wyszła na jaw przy okazji publikacji maili Michała Dworczyka.
Mariusz Chłopik, współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego, wskazywał w mailach, iż „Dziennik Gazeta Prawna” (i „Puls Biznesu”) to tytuły, które rząd PiS „utrzymywał przy życiu”.
Z kolei w szef kancelarii Morawieckiego – Michał Dworczyk w mailach wskazywał, iż dziennikarze „Gazety Prawnej” przeprowadzają wywiady z notablami PiS takie, jakie partia sobie zażyczy.
„Osiecki z »DGP« przeprowadzi wywiad, nad którym będziemy mieli pełną kontrolę w ramach autoryzacji. Zrobi tak jak chcemy” – zapewniał Morawieckiego Dworczyk w jednym z maili.
Korespondencja mailowa dotyczyła wywiadu z minister finansów Teresą Czerwińską, który został opublikowany na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” 7 maja 2019 r. W mailach, datowanych na 3 kwietnia tego samego roku, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk dogaduje z Morawieckim szczegóły przeprowadzenia tej „rozmowy”.
Sam premier Morawiecki miał zastrzeżenia co do niektórych dziennikarzy „Gazety Prawnej”. – Wali w nas Godusławski. Osiecki zrobi jak chcemy – zapewniał go Dworczyk.
Co interesujące – Grzegorz Osiecki istotnie przeprowadził wywiad z Czerwińską. Natomiast wspomniany Bartek Godusławski rozstał się z „Gazetą Prawną”.
Sama „Gazeta Prawna” w dniach poprzedzających publikację, którą PiS wykorzystało do ataku na Trzaskowskiego, przeszła burzliwe zmiany. Z redakcji odeszła szefowa GazetaPrawna.pl, czyli witryny internetowej „Dziennika Gazety Prawnej”, Lidia Raś. – Ja złożyłam wypowiedzenie – powiedziała krótko portalowi Wirtualne Media dziennikarka.
Nie zdradziła jednak, jakie były powody rozstania i co będzie robić po opuszczeniu Inforu.
Spore zmiany zaszły też w zarządzie wydawcy. Maciej Kossowski został odwołany z funkcji członka zarządu Infor PL, wydawcy „Dziennika Gazety Prawnej”. Zmiana zaszła niedługo po tym jak prezesem wydawcy gazety został ponownie Ryszard Pieńkowski. Zarządzanie obszarem online w firnie przejął Paweł Czuryło.
Źródło: Newsweek / Press / Wirtualne Media