Który z kandydatów mógłby połączyć Polaków? Jest sondaż. Nawrocki nie wypadł najlepiej

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? W sondażu dla Rp.pl zapytano, który z tych polityków mógłby jako prezydent zjednoczyć Polaków o różnych poglądach. Jeden z kandydatów uzyskał w tym badaniu wyraźną przewagę.
Sondaż ws. wyborów prezydenckich: W badaniu SW Research dla Rp.pl zapytano uczestników, który z kandydatów na prezydenta ma ich zdaniem większą szansę na to, by być prezydentem łączącym Polaków o różnych poglądach politycznych. 46,1 proc. wskazało na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, 18,9 proc. na szefa IPN Karola Nawrockiego (popieranego przez PiS). 8,5 proc. uznało, iż obaj kandydaci mają takie same szanse na bycie prezydentem ponad podziałami. 18,4 proc. stwierdziło, iż żaden z tych polityków nie będzie prezydentem łączącym Polaków. 8,2 proc. nie ma zdania. Liczby nie sumują się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie wyników.

REKLAMA





Szczegóły dotyczące sondażu: Badanie zostało przeprowadzone we wtorek i środę na próbie 800 pełnoletnich internautów. "Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne" - czytamy na Rp.pl.


Zobacz wideo Javier Milei wypowiedział wojnę biedzie. Prezydent Argentyny uderzył w jadłodajnie



Politycy o łączeniu obywateli: - Nie mam wątpliwości, iż jako naród musimy podjąć trud wygaszenia wojny polsko-polskiej. Bo tu chodzi o Polskę, a nie o wojnę polsko-polską. To jest moja pierwsza obietnica i propozycja dla wszystkich Polaków. jeżeli zaufają mi państwo, to skończy się wojna polsko-polska - obiecywał podczas listopadowego wystąpienia Karol Nawrocki. - Normalne jest to, iż na świat nieco inaczej patrzy się w różnych częściach kraju. (...) To nie może być jednak przeszkodą. Musimy się nawzajem szanować, słuchać nawzajem. Musimy pamiętać, iż zależy nam na Polsce. Musimy być pewni, iż będziemy ze sobą rozmawiać i szukać porozumienia - wskazywał z kolei w grudniu Rafał Trzaskowski.


Wybory prezydenckie: Do tej pory (według stanu na piątek) do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło 14 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego przed wyborami prezydenckimi. Dotyczą one następujących kandydatów: Sławomir Mentzen, Rafał Trzaskowski, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Adrian Zandberg, Wiesław Lewicki, Maciej Maciak, Magdalena Biejat, Marek Woch, Marek Jakubiak, Karol Nawrocki, Wojciech Papis, Romuald Starosielec i Paweł Tanajno. Do początku kwietnia kandydaci mają czas na zebranie 100 tys. podpisów obywateli. W tym tygodniu jako pierwszy podpisy dostarczył do PKW sztab Sławomira Mentzena. Wybory odbędą się 18 maja (I tura). Ewentualna II tura odbędzie się 1 czerwca.
Źródła: Rp.pl, PKW
Idź do oryginalnego materiału