Kto zapłaci za amerykańską broń dla Ukrainy? Na liście osiem państw

3 godzin temu

Siedem państw europejskich i Kanada przyłączyły się już do inicjatywy zakupu amerykańskiej broni dla Ukrainy na mocy umowy podpisanej przez prezydenta USA Donalda Trumpa i sekretarza generalnego NATO Marka Rutte - poinformował ukraiński portal liga.net, powołując się na biuro prasowe Sojuszu. W publikacji zaznaczono, iż lista nie jest zamknięta i realizowane są rozmowy z pozostałymi partnerami.

W poniedziałek w Waszyngtonie, podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, prezydent USA Donald Trump poinformował, iż Ukraina będzie otrzymywać amerykańską broń, za którą zapłacą państwa Europy.

Broń z USA dla Ukrainy. Lista państw, które będą płacić otwarta

Ukraiński portal liga.net opublikował w piątek listę krajów, które do tej pory zgłosiły swoją gotowość do pokrycia kosztów wsparcia militarnego dla Kijowa. Powołując się na informację otrzymaną od służby prasowej NATO, przekazano, iż swoje zaangażowanie w realizację tej umowy zadeklarowała Kanada oraz siedem państw europejskich - Niemcy, Norwegia, Dania, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania i Finlandia.

W Sojuszu ma dominować przekonanie, iż do inicjatywy przystąpią także pozostali członkowie. "Szczegóły są przez cały czas omawiane" - przekazano. Do NATO należą 32 państwa.

ZOBACZ: Donald Trump poddał się badaniom. Nowe informacje ws. zdrowia prezydenta USA

Stany Zjednoczone, zgodnie z zapowiedziami Donalda Trumpa, nie będą ponosić kosztów związanych z bronią dostarczaną Ukrainie. Waszyngton zobligował się wyłącznie do sprzedaży produktów swojego przemysłu zbrojeniowego.

Biuro prasowe Sojuszu dodało, iż Ukraińcy otrzymają systemy obrony powietrznej, amunicję i inne rodzaje broni.

Patrioty dla Ukrainy. "Przygotowania do szybkiego przekazania"

W czwartek Naczelny Dowódca Sojuszniczych Sił w Europie (SACEUR) NATO Alexus Grynkewich przekazał, iż realizowane są "przygotowania do szybkiego przekazania Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot".

- Bardzo ściśle współpracujemy z Niemcami w sprawie transferu Patriotów. (...) Otrzymałem wytyczne, aby działać tak szybko, jak to możliwe - oświadczył Grynkewich podczas konferencji w niemieckim Wiesbaden, gdzie mieści się dowództwo NATO ds. Wsparcia Bezpieczeństwa i Szkolenia Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wyraził zdanie, iż choćby jeżeli w Ukrainie zostanie osiągnięte pokojowe rozwiązanie, Rosja pozostanie zagrożeniem.

WIDEO: Pierwsze słowa Polaka po powrocie z kosmosu. Wskazał "najtrudniejsze wyzwanie"
Idź do oryginalnego materiału