Kto powinien bronić Polski w razie ataku? Jest sondaż. Wskazano nie tylko na armię

11 godzin temu
Blisko 47 proc. badanych uważa, iż obowiązek obrony Polski w przypadku ataku spoczywa na wszystkich dorosłych mężczyznach do 60. roku życia, którzy przeszli wcześniej przeszkolenie - wynika z sondażu IBRiS dla PAP. W badaniu zapytano także, czy wszyscy mężczyźni takie szkolenie rzeczywiście powinni przejść.
Kto powinien bronić Polski w przypadku ataku
W sondażu IBRiS dla Polskiej Agencji Prasowej zapytano respondentów, kto ich zdaniem powinien bronić kraju w przypadku ataku. 75,9 proc. wskazało na zawodową armię, 35,6 proc. na formacje ochotnicze i paramilitarne, a 34,7 proc. na wcześniej zmobilizowanych rezerwistów. 46,8 proc. badanych uznało, iż obowiązek obrony Polski powinien spoczywać na wszystkich przeszkolonych, zdolnych do walki mężczyznach w wieku 18-60 lat.


REKLAMA


Opinia ws. przeszkolenia wojskowego
W badaniu zapytano też o zdanie na temat tego, czy wszyscy pełnoletni mężczyźni do wieku 60 lat powinni przejść podstawowe przeszkolenie wojskowe. 45,8 proc. ankietowanych zdecydowanie zgadza się z tą opinią, a 38,3 proc. - raczej się zgadza. Zdecydowanie nie zgadza się 2,7 proc., a raczej nie zgadza się - 9,9 proc. Zdania w tej kwestii nie miało 3,3 proc. badanych. Największy odsetek badanych (37,4 proc.) uznał, iż takie szkolenie powinno trwać od miesiąca do co najmniej trzech miesięcy. Sondaż przeprowadzono 22 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1068 dorosłych Polaków, metodą CATI (wywiady telefoniczne).


Zobacz wideo Biejat zaskoczyła Mentzena podczas debaty w TVP. "Nie wiem skąd pani to przyszło do głowy"


Szkolenia wojskowe
Przed kilkoma miesiącami premier Donald Tusk zapowiedział, iż rząd pracuje nad rozszerzeniem programu dobrowolnych szkoleń wojskowych, tak, aby do 2027 r. każdego roku mogło w nich uczestniczyć 100 tys. ochotników. "Szkolenia obejmą zarówno podstawowe przygotowanie wojskowe, jak i specjalistyczne kursy dostosowane do różnych grup społecznych i zawodowych. Szczególny nacisk położony zostanie na nowoczesne technologie oraz umiejętności związane z obroną cywilną" - informowała w marcu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. "Rząd przewiduje również dodatkowe zachęty, takie jak umożliwienie skończenia kursu zawodowego prawa jazdy, w tym na pojazdy ciężarowe" - czytamy.


Czytaj również: Na okrągłą rocznicę Kreml kazał wojsku się spiąć. Sporo ciężkiego sprzętu na Placu Czerwonym
Źródła: Polska Agencja Prasowa, KPRM
Idź do oryginalnego materiału