Księżycowy krajobraz u Wiecha

2 dni temu

Rozpoczęty w ubiegłym roku remont głównej alei w Parku Wiecha utknął w miejscu. Powodem opóźnienia jest brak pieniędzy, a także błędy i braki w dokumentacji projektowej.

Już w kwietniu 2023 r. podano informację o dofinansowaniu modernizacji alei głównej w kwocie 3 220 000 zł przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. 14 marca br. UD Targówek poinformował o przyznaniu 3,5 mln zł dofinansowania na rewitalizację głównej alei w Parku Wiecha przez Radę m.st. Warszawy.

„Detalycznie” rzecz ujmując budżet zgadza się z założeniami. Czy jedna z wizytówek dzielnicy doczeka się końca remontu, którego zakończenie planowane było na czerwiec tego roku?

Teofil Piecyk, historyk amator i Walery Wątróbka, komentator codziennego życia Stolycy, bohaterowie felietonów Wiecha mieliby o czym mówić…, tymczasem w ich zastępstwie „nawijają” mieszkańcy:

– Tu się kompletnie nic nie dzieje. Wszystko rozkopane. Nie możemy korzystać z parku. – Przykro patrzeć. Teatr Rampa obchodzi jubileusz, a dzielnica zafundowała krajobraz księżycowy w sąsiedztwie. – Prace stoją w miejscu.

Jak odniósł się do sprawy Urząd Dzielnicy?

– (…) Większe środki to dla nas szansa na rozszerzenie zakresu prac, co za tym idzie termin realizacji może ulec zmianie – przygotowujemy dokumenty do zawarcia aneksu rozszerzającego zakres przedmiotu umowy. – Po zakończeniu ww. zadania planujemy wystąpić o środki na zlecenie opracowania koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla pozostałej części Parku im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha” w Warszawie – poinformowała Paulina Borzecka, rzecznik prasowy UD Targówek.


Modernizacja głównej alei Parku Wiecha ma podnieść funkcjonalność i dostępność parku dla odwiedzających. Stara, betonowa nawierzchnia jest już rozebrana. Docelowo powstaną nowe ścieżki spacerowe, instalacja nowoczesnych systemów oświetlenia i nawadniania. Pomiędzy fontannami powstaną trawniki, a nowe chodniki będą wykonane z materiałów przepuszczających wodę. W parku mają się pojawić nowe rośliny, ławki i kosze na śmieci. W jednej z parkowych stref powstanie plac z multimedialną fontanną. Na „Winklu Wiecha” wydzielona będzie strefa spotkań w której będzie ulokowana rzeźba patrona parku. Mała fontanna zostanie zlikwidowana, a na jej miejsce pojawi się „mała forma z wodą”. Na miejscu staną także pergole.


Park Wiecha powstał w latach 60. XX w. Od 1996 r. był rozbudowywany. W latach 2001-2006 przeszedł modernizację. Park usytuowany jest pomiędzy ulicami: Kołową, Remiszewską, Ossowskiego i Handlową. Od 1961 r. na Targówku znajduje się ulica im. Teofila Piecyka.


/AK/

Foto: UD Targówek

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje

Idź do oryginalnego materiału