Ksiądz od „wypędzania demona wegetarianizmu” przyjął miliony z Funduszu Sprawiedliwości

11 miesięcy temu

Profeto czy profanum?

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, iż 27 grudnia zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości w wyniku prowadzonego audytu. Audytorzy mają za zadanie sprawdzić, czy przyznawane środki były przekazywane zgodnie z przepisami. Resort podkreśla, iż fundusz powinien finansować jedynie precyzyjnie określone zadania państwowe.

Środki z Ministerstwa Sprawiedliwości hojnie trafiały do fundacji Tadeusza Rydzyka, ale to tylko jedno z docelowych miejsc. Dodatkowo wyróżniona została Fundacja Profeto ks. Michała Olszewskiego, która otrzymała od Zbigniewa Ziobry aż 98 milionów złotych na budowę ośrodka dla ofiar przemocy w Warszawie w latach 2022-2025.

Profeto znane jest również jako Sercański Sekretariat Na Rzecz Nowej Ewangelizacji. Fundacja otrzymała w 2022 roku niemal 22 miliony złotych, natomiast w 2023 roku 31 milionów złotych. Przyszłe plany zakładały, iż w latach 2024 i 2025 fundacja dostanie łącznie około 33 miliony złotych. Do tego dochodzi niemal 11 milionów złotych z roku 2021.

Tego broni układ PiS: „Nie 43 mln, a ponad 98 mln zł miała dostać z Funduszu Sprawiedliwości Fundacja Profeto, która buduje (…) ośrodek dla ofiar przemocy. Jej szefem jest (…) były egzorcysta, który zasłynął wyganianiem demonów dzięki salcesonu” https://t.co/CqkrFeBYa7

— Bertold Kittel (@Bertold_K) January 17, 2024

Znajomości i medialne imperium

W budynku Profeto planowano umieścić pięć studiów nagraniowych, trzy reżyserki do postprodukcji, serwerownie, biura oraz salę widowiskową. Pomimo odmowy pozwolenia na budowę ze strony dzielnicy Wilanów wojewoda warszawski Konstanty Radziwiłł zdecydował się uchylić tę decyzję i wydać pozwolenie na rozpoczęcie prac.

Według informacji przedstawionych przez TVN24 ksiądz Michał Olszewski odpowiedzialny za projekt jest znajomym byłego szefa resortu sprawiedliwości. Jego brat, Grzegorz Olszewski, pełni funkcję prezesa Alior Banku stanowiącego część strefy wpływów Suwerennej Polski.

To mówicie, iż ksiądz dobrodziej Michał Olszewski dostał 100 mln od pana byłego ministra Ziobro? A Grzegorz Olszewski, jego brat, jest w zarządzie zależnego od PZU Alior Bank? A wcześniej był w zarządzie Pekao, zależnego od Zbigniewa Ziobro i jego brata Witolda, w tej chwili Witolda… pic.twitter.com/k1IHM1xZyg

— Łukasz Maziewski (@jodynaa) January 17, 2024

Fundacja Profeto jest w tej chwili zaangażowana w budowę ośrodka pomocy ofiarom przestępstw na warszawskim Wilanowie. Ostateczna dotacja, zamiast początkowo planowanych 43 milionów złotych, wyniesie aż 98,9 miliona złotych. TVN24 zauważa, iż fundacja oraz ministerstwo nie poinformowały publicznie o zwiększeniu tej dotacji. Zmiany w zasadach wypłat zostały wprowadzone aneksem do dokumentu z 24 października 2023 r., czyli zaledwie dziewięć dni po wyborach parlamentarnych. Aktualnie szczegóły tego dokumentu nie są jeszcze dostępne.

Egzorcyzmy salcesonem

Ks. Michał Olszewski dał się poznać jako egzorcysta, który arkana swego fachu opisał w dziele Być jak Hiob. Możemy tak przeczytać między innymi historię o tym, jak ksiądz uczestniczył w wypędzaniu demona wegetarianizmu. Aby nie być posądzonym o przeinaczanie faktów, po prostu zamieszczę oryginalny fragment książki do ogólnej oceny czytelnika:

Pytam: „Kim jesteście?”, a one mówią, iż są demonami wegetarianizmu. Rozkazałem im, by wyszły, a one na to, iż nie wyjdą. Pytam: „Jakie są przeszkody do wyjścia?”, na co one: „Nie nakarmisz jej mięsem”. Mamy w nowicjacie, gdzie pracuję, dwadzieścia parę świnek, co jakiś czas bijemy świnkę dla siebie na mięso i akurat była świeżo zrobiona kiełbasa. Więc mówię do księdza, który się ze mną modlił: „Mamy trochę swojskiej kiełbaski, przynieś i poczęstujemy te duszki”. Duchy zaczęły krzyczeć: „Nie, nie waż się przynosić kiełbasy”, i mówią do tego księdza: „Bądź człowiekiem, nie idź po tę kiełbasę”. Wtedy mi przyszło do głowy, iż jest coś lepszego niż kiełbasa, i mówię: „Salceson przynieś”. Przyniósł ten salceson.

Trzymałem figurkę Matki Bożej z Guadalupe i powiedziałem: „Pod rozkazami Matki Najświętszej macie jeść ten salceson”. Zaczęły jeść, w końcu mówią: „Nie wytrzymamy tego”, i wyszły. Tego nas w seminarium nie uczą, żeby salcesonem wyganiać złe duchy, ale praktyka pokazuje, iż właśnie przeciwieństwami trzeba walczyć.”

Nieuczciwy konkurs?

Poruszając jednak bardziej przyziemne i rzeczywiście mające miejsce wydarzenia, warto przytoczyć tu wypowiedź Olszewskiego dla Gazety Wyborczej. Ksiądz tłumaczy tam, jak postrzega przyszły rozwój swoich mediów. Stwierdza:

Media ojca Tadeusza Rydzyka zagospodarowały część odbiorców. My z Ewangelią chcemy dotrzeć do młodszych. Dopiero się rozkręcamy.

Olszewski mówił także o tym, iż miejsce, które powstaje, ma stanowić terapeutyczny azyl dla ofiar przemocy. Choć cel wydaje się szczytny, dużo zastrzeżeń budzi sposób pracy ze wspomnianymi ofiarami. Olszewski wytłumaczył bowiem, iż terapia umożliwi im między innymi nagrywanie płyt, co będzie stanowić element nowatorskiej terapii.

Wcześniej, między innymi na łamach OKO.press, informowano, iż środki z Funduszu Sprawiedliwości miały być przeznaczone na „wsparcie i rozwój instytucjonalny systemu pomocy osobom pokrzywdzonym” w okresie 2020-2024. Zwycięzcy konkursu mieli utworzyć Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – Specjalistyczne Centra Wsparcia.

Organizacje, których projekty nie zostały wybrane w konkursie, m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, skarżyły się na niejasne zasady tegoż konkursu. Wnosiły one o gotowe lokale dla ofiar oraz posiadały wykwalifikowaną kadrę, podczas gdy Fundacja Profetu nie miała wówczas ani budynku, ani choćby pozwolenia na jego budowę.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w 2020 roku zauważyła, iż „Brak jest informacji dotyczących działań tej organizacji [Fundacji Profeto – red.] na rzecz ofiar przestępstw”.

Idź do oryginalnego materiału